Економіка України сповільнює темпи зростання

Економіка України сповільнює темпи зростання

16:12 Березень 29, 2025

Економіка 196 5 хвилин

ВВП України за перші два місяці 2025 року продемонстрував зростання лише на 1,1%, що значно нижче показника за аналогічний період минулого року, коли економіка зросла на 3,6%.

Економіст В’ячеслав Бутко зазначає, що такі темпи зростання викликають занепокоєння та свідчать про відсутність перспектив для значного економічного підйому в найближчому майбутньому.

Нацбанк України (НБУ) фактично визнав обмеженість можливостей для економічного зростання. В останньому інфляційному звіті НБУ йдеться про те, що «у 2024 році ВВП наблизився до свого потенційного рівня», а «розрив ВВП залишатиметься близьким до нуля».

Це означає, що потенціал для подальшого економічного зростання майже вичерпано, оскільки виробничі потужності країни скоротилися через руйнування та втрату територій внаслідок агресії з боку росії.

Основною причиною уповільнення економічного зростання стало вичерпання впливу стимулювання економіки за рахунок державного бюджету. У 2023-2024 роках економіка України зростала завдяки «бюджетному імпульсу», значна частина якого фінансувалася міжнародною допомогою.

Цей імпульс підтримував споживання та попит, які були ключовими драйверами зростання. Проте, дефіцит бюджету на рівні 20-24% ВВП виконав свою функцію, забезпечивши відновлення економіки після падіння на 29% у 2022 році.

Подальше збільшення бюджетного імпульсу для прискорення темпів зростання видається малоймовірним.

ВВП України вийшов на «плато» ще в серпні-вересні 2023 року, досягнувши лише 75-78% від довоєнного рівня. Війна завдала значної шкоди українській економіці. За період 2022-2024 років падіння ВВП склало 22% порівняно з 2021 роком.

НБУ вважає, що потенціал для зростання ВВП України існує завдяки підвищенню продуктивності виробництва. Однак, це зростання стримуватиметься дефіцитом робочої сили та нестачею інвестицій у виробничий капітал.

Наразі відсутні передумови для значного підвищення продуктивності, оскільки масове впровадження сучасних технологій ускладнене, а інституційне середовище та бізнес-клімат залишаються несприятливими.

До закінчення війни та впродовж тривалого періоду після нього не слід очікувати суттєвих інвестицій через загрозу відновлення бойових дій, адже загарбницькі наміри росії щодо України залишаються незмінними, і інвестори це розуміють.

Дефіцит робочої сили, особливо кваліфікованої, також залишатиметься актуальною проблемою, оскільки вимушені мігранти усвідомлюють нестабільність ситуації в країні, а кваліфіковані фахівці вже встигли інтегруватися в країнах, куди вони виїхали.

Основними драйверами економічного зростання в 2023-2024 роках були споживання та державні витрати. Збільшення дефіциту бюджету можливе лише для підтримки обороноздатності, а не для стимулювання приватного споживання.

Таким чином, внесок споживання у ВВП не зростатиме, і Україна втратить основний фактор економічного зростання.

Традиційно негативний вплив на ВВП України має «чистий експорт» (експорт мінус імпорт). Через війну, Україна змушена збільшувати імпорт озброєння, особливо в умовах затримки військової допомоги від США.

Крім того, після руйнування нафтопереробних підприємств країна майже повністю залежить від імпорту пального. Очікується також зростання імпорту природного газу через руйнування інфраструктури з видобутку газу.

Найбільшим викликом може стати непродовження дії торгових преференцій для України від ЄС, відомих як «торговий безвіз», термін дії яких спливає 5 червня цього року. Якщо «торговий безвіз» не буде продовжено, Україна може втратити 3-4 млрд євро експорту, що становить 2-2,5% ВВП.

Отже, можливості для зростання завдяки приватному споживанню та державним витратам, схоже, досягли своєї межі.

Джерело

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1
Новини дня