Якими можуть бути наслідки через підвищення цін на електроенергію для промисловості
В результаті підвищення тарифу на передачу “Укренерго” майже на третину ціна на електроенергію для промислових споживачів зросте на 3-5%. За рахунок кумулятивного ефекту можна говорити про зростання ціни на 8-10% в 2020 році.
Про це у своєму матеріалі “Повернути борги за рахунок народу. Чому знову дорожчає електроенергія” на сайті 112.ua пише журналіст Олена Голубєва.
Населення поки ще захищене механізмом PSO, тому таке подорожчання швидше відіб’ється не на платіжках за комуналку, а побічно – на цінах на товари і послуги. Фактор підвищення вплине на конкурентоспроможність виробників, особливо тих, хто залежить від споживання електроенергії: металургів, шахтарів, будівельної та скляної галузей. Через деякий час необхідність у підвищенні цін на свою продукцію відчують і виробники продуктів харчування, виробів легкої промисловості, кажуть експерти.
“Фактор підвищення вплине на конкурентоспроможність виробників, особливо тих, хто дуже залежить від споживання електроенергії: металурги, шахтарі, будівельна, скляна галузі, частково транспорт. Підвищення цін може призвести до ще більшого уповільнення зростання галузі будматеріалів, яка до пандемії активно розвивалася. Через зростання собівартості імпортні аналоги будматеріалів можуть виявитися дешевші за вітчизняні. Виробництво цементу, будівельних сумішей вельми енергоємне. З урахуванням зростання цін на транспорт, інших важливих складових через деякий час необхідність у підвищенні цін на свою продукцію відчують і виробники продуктів харчування, виробів легкої промисловості”, – розповів 112.ua розповів 112.ua директор департаменту економічної політики Федерації роботодавців України Сергій Салівон.
Можна очікувати наслідків для “Укрзалізниці”, яка опиниться перед вибором – нарощувати збитки або підвищувати ціни на вантажні та пасажирські перевезення. Значною мірою відчують підвищення цін на електроенергію українські “підземки” – метро, також підприємства, що надають послуги перевезення електротранспортом (тролейбуси, трамваї). Вони також великі споживачі електроенергії.
Навіть незначне зростання цін на електроенергію поставить у непросте становище водоканали. Нинішнє підвищення тарифу негативно позначиться на металургах та інших промислових підприємствах – погіршить макроекономічну ситуацію, призведе до закриття підприємств і зростання кількості безробітних, наголошується в матеріалі.
Підвищення тарифу “Укренерго”, через яке зросте ціна електроенергії, продиктоване необхідністю погасити борги, що накопичилися перед постачальниками “зеленої” електроенергії. З початку року і станом на середину жовтня державне підприємство “Гарантований покупець” заборгувало постачальникам “зеленої” електроенергії (з відновлюваних джерел) близько 60% коштів, або 25,7 млрд грн. Борг повинен бути погашений до кінця року. Такі зобов’язання взяла на себе Зе-влада в обмін на згоду інвесторів на зниження “зелених” тарифів. Істотну частину коштів ГарПок недоотримав від НЕК “Укренерго”. Заборгованість НЕК перед об’єктами відновлюваної енергетики в жовтні досягла 23,35 млрд грн. Все це призвело до збитковості компанії – за підсумками 9 місяців поточного року вона пішла в “мінус” на 28,6 млрд грн.
У матеріалі йдеться, що нинішнього підвищення недостатньо, щоб зняти проблему і очевидно в 2021 році тариф на передачу “Укренерго” доведеться підвищувати ще більше. За даними “Укрметалургпрому”, в 2021 році заплановано підвищення тарифу на передачу “Укренерго” до 501 грн/МВт·год. Якщо інші механізми врегулювання ситуації знайдені не будуть-підвищення може бути і більш радикальним, до 640,48 грн / МВт·год·
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися