Чи повертатиме держава незаконно привласнену землю?

Чи повертатиме держава незаконно привласнену землю?

19:28 Травень 27, 2021

Економіка 2759 5 хвилин

Magyar

Народні обранці ще у квітні ухвалили останній із ключових законів про землю, який впроваджує електронні аукціони для купівлі-продажу земельних ділянок та передачу прав на землю місцевим громадам.

Президент Володимир Зеленський під час підписання закону 24 травня заявив, що це нова «земельна Конституція» для України. За час дії мораторію на продаж сільськогосподарських земель, вартість землі стала найнижчою в Європі, а всередині країни утворили офшор площею понад 8 млн га — це тіньовий ринок землі, на якому її вільно купували й продавали без сплати податків та за корупційними схемами. А новий закон відбирає у чиновників функцію оформлення права на землю. Президент заявив, що зробить усе, аби повернути вкрадену бізнесменами і політиками землю.

Міністр аграрної політики Роман Лещенко заявив, що держава поверне землю, яка була незаконно отримана навіть 10 чи 15 років тому, передає Укрінформ. Йдеться передусім про людей, які використовували владу та службове становище, аби скористатися правом безкоштовної приватизації. І робили це десятки разів, використовуючи недоліки земельного законодавства та закумулювали у своїх руках та членів своїх сімей тисячі гектарів української землі.

«Мертві душі» по-сучасному

Земельний аудит виявив випадки, коли одна людина отримала по 2 га землі в прибережжі Одеської області, у мальовничих Карпатах та та в центрі країни. Також, під час проведення земельного аудиту, було виявлено випадки оформлення земель за дорученням на давно померлих людей, – розповів Роман Лещенко. Відкрито кримінальні провадження проти тисяч осіб. А інформацію про пов’язаних осіб і механізми, за якими була отримана земля, оприлюднять через національний геопортал відкритих даних, передає слова Міністра видання НВ.

Землю – громадам

Що передбачає новий закон:

  • електронні аукціони для купівлі-продажу землі;
  • землі державної власності передаються у власність громади;
  • громади отримують повноваження, за якими зможуть змінювати цільове призначення земельних ділянок навіть приватної власності;
  • державний контроль за використанням і охороною земель покладається на облдержадміністрації та виконавчі органи місцевих рад.

Всі ці зміни означають, що керівництво місцевих громад зможе на свій розсуд розпоряджатися всіма своїми землями. Серед іншого, впливати на тих осіб, які здійснюють самозахоплення землі або використовують її не за цільовим призначенням або уникають сплати податків до місцевого бюджету.

На місцевому рівні у громад буде може можливість вирішити проблеми забруднення земель, проблему засмічення територій зокрема: утворення стихійних сміттєзвалищ та скотомогильників, контролювати забур’янення полів, тощо.

У підсумку, такі законодавчі зміни дозволять залучати інвестиції, збільшувати доходи громад, діяти за прозорими правилами учасникам ринку, пише Економічна правда.

Живий ринок сільськогосподарської землі здати підвищити зростання ВВП країни на 1%, пише Інна Верстюк у журналі НВ. Аруп Банерджі, регіональний директор Світового банку у справах східної Європи заявляє, що прозорий спосіб відкриття ринку землі дасть величезний поштовх для розвитку українського агросектора. Питання лиш у тому, щоб це відкриття відбулося в прозорий спосіб.

Економіка активізується

Як повідомляє НВ, у Світовому банку підрахували, що разом із відкриттям ринку землі, українська економіка отримає активів на 24 млрд дол. А вже під них можна залучити банківське фінансування. В той же час, власники паїв зможуть заробляти на рік 3 млрд дол. А місцеві громади зароблятимуть на продажі землі та отримують змогу направляти ці кошти в інфраструктуру і соціальну сферу. За підрахунками — це 2 млрд дол щороку.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня