В Україні запрацює Бюро економічної безпеки. Боятися чи радіти?

В Україні запрацює Бюро економічної безпеки. Боятися чи радіти?

12:30 Серпень 24, 2021

Економіка 2420 4 хвилини

Через місяць, 25 вересня, в Україні запрацює нове відомство — Бюро економічної безпеки, центральний орган виконавчої влади, який покликаний займатися розслідуваннями економічних злочинів.

Робота бюро повністю координується та спрямовується урядом. Раз на рік директор Бюро звітує про роботу органу. При БЕБ діятиме Рада громадського контролю, для забезпечення прозорості та суспільного контролю. Про це йдеться у законі “Про бюро економічної безпеки України”.

Що робитиме бюро?

Ще у березні цього року Володимир Зеленський підписав закон «Про Бюро економічної безпеки», в якому йдеться, що основною функцією бюро буде не силові повноваження, а аналітична робота.

До повноважень бюро економічної безпеки належить: виявлення та оцінювання ризиків в економіці, мінімізація та їх усунення, кримінальні правопорушення, які порушують функціонування економіки країни, заходи щодо протидії кримінальним правопорушенням, правопорушення у сфері міжнародної технічної допомоги, аналітичні висновки для держ органів щодо підвищення їхньої економічної ефективності, тощо.

В цілому, бюро займатиметься правопорушеннями, які стосуються податків, комерційних та банківських таємниць, приватизації, підроблення документів та контрабанди, використання бюджетних коштів не за призначенням, тощо.

Працівники бюро визначатимуть, чи є порушення законів сфері обігу коштів бізнесу та держструктур, аналізуватимуть бенефіціарів фінансових операцій, передає Слово і Діло.

Корупція – загроза функціонуванню БЕБ

Політолог Микола Давидюк вважає, що бюро економічної безпеки допоможе розвантажити роботу таких органів як СБУ. За словами політолога, в створення такого органу як Бюро економічної безпеки закладено найкращий світовий досвід. Але наскільки вдасться його реалізувати — спірне питання, адже прищепити філософію діяльності такого органу в Україні дуже складно, вважає юрист Богдан Бондаренко. Можливими перешкодами можуть стати ментальний опір, потенційна корупція та неузгодженість із законодавством.

За словами Данилюка, робота новоствореного відомства на 90% залежатиме від того, хто ж його очолить.

Хто став главою Бюро економічної безпеки?

23 серпня стало відомо, хто буде очільником БЕБ протягом наступних п’яти років. Після оголошення конкурсу, відбору 12 кандидатів у шорт-лист та передачі обраних трьох кандидатів на розгляд Кабінету міністрів, головою БЕБ уряд призначив Вадима Мельника — колишнього голову Державної фіскальної служби. Вадим Мельник працював у податковій міліції протягом 14 років, був очільником головного слідчого управління фінрозслідувань Державної фіскальної служби, а також очолював ДФС, передає Радіо Свобода.

Бізнес – проти

Члени коаліції Української Ради Бізнесу виявили занепокоєння навколо конкурсу на посаду керівника відомства. В коаліції підкреслюють, що залучення старих кадрів із досвідом неефективної роботи в ДФС означає консервацію реформ та неможливість працювати у новому напрямку. Бізнес закликав прем’єр-міністра обирати нових людей, які не мають досвіду роботи в корумпованих службах — ДФС, СБУ, МВС. Про це йдеться у відкритій заяві Української Ради Бізнесу.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня