Туреччині загрожує серйозна криза

Туреччині загрожує серйозна криза

10:56 Листопад 16, 2021

Економіка 2417 4 хвилини

Magyar

Туреччина наближається до фінансової катастрофи. Турецька ліра впала, інвестори та населення скуповують на неї долари, побоюючись повномасштабної фінансової кризи. А банки та компанії в свою чергу борються з тягарем минулих позик – економічне зростання Туреччини базується на доларових кредитах.

Кредити в доларах

Ослаблення ліри по відношенню до американської валюти загрожує неплатоспроможністю багатьох гравців турецької економіки. Якщо, наприклад, хтось узяв кредит у 2019 році або раніше, то сьогодні йому доведеться повернути в лірах більш ніж подвійну суму. Крім того, президент Реджеп Тайїп Ердоган призначив нового керівника центрального банку, який знизив процентні ставки на два відсоткові пункти наприкінці жовтня у відповідь на політичний тиск та економічну раціональність. Само собою зрозуміло, що це викликало нову хвилю інфляції.

Анкара значною мірою покладалася на зовнішнє фінансування, тому, якщо вартість її валюти впаде, економіка країни стане більш вразливою.

Важливим елементом цього є ціна на енергоносії. Дуже значна частина енергоносіїв Туреччини (нафта, природний газ) імпортується. Тобто лише через те, що ліра знецінюється, споживачі, енергоємні компанії, можуть платити за одиницю енергії щонайменше вдвічі більше, ніж два роки тому.

Військові проблеми

«Зоряна індустрія» Туреччини – військова промисловість – також переживає проблеми. Минулого року надходження різко впали.

Згідно зі щоденним звітом SaSaD, асоціації турецьких компаній у цій галузі, товарообіг упав на 18,6% у 2020 році – порівняно з 2019 роком. Дохід від продажів за кордон знизився ще більше, на 26.1 відсотка. Крім того, турки також витратили на дослідження та розробки на 25,7 відсотка менше, ніж торік. Імовірно 30-відсоткове скорочення імпорту є найбільш болючим для даної галузі. Це пояснюється тим, що процвітаюча турецька військова промисловість значною мірою залежить від іноземних компонентів, насамперед імпорту зі Сполучених Штатів. Але турецько-американські політичні та військові зв’язки різко погіршилися після того, як Ердоган купив російську систему протиповітряної та протиракетної оборони С-400. Вашингтон застосував законопроєкт CAATSA, який захищає інтереси США, до Анкари, свого союзника по НАТО. Тобто з тих пір Америка не продає туркам ключові деталі.

Незабаром вибори

Економічний спад застав турецьке керівництво у найгірший момент. У 2023 році – до сторіччя Турецької держави відбудуться загальні вибори. У 1923 році Кемаль Ататюрк проголосив нову, буржуазну, світську, сучасну Турецьку Республіку на руїнах Османської імперії. Перемога для Ердогана – це питання престижу.

Джерело:  (vg.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня