Що дасть зона вільної торгівлі між Україною та Туреччиною?

Що дасть зона вільної торгівлі між Україною та Туреччиною?

20:11 Лютий 7, 2022

Економіка 1539 4 хвилини

Під час візиту президента Туреччини до Києва була підписана Угода про зону вільної торгівлі між країнами. Президент України наголосив, що наша сторона розраховує на участь турецьких компаній у спільних оборонних, авіаційних, інфраструктурних та енергетичних проектах.

Основним пунктом угоди стало встановлення 0% мита на понад 10 тисяч товарних позицій, що дорівнює 95% від усієї номенклатурної кількості товарів, що експортується з України. На ще понад тисячу товарних позицій поширюватимуться тарифні квоти та зменшені мита.

Угода посприяє росту ВВП України

Завдяки підписаній угоді відкривається внутрішній турецький ринок для нашого металу. У пояснені йдеться, що на більшість металургійних товарів встановлено нульове мито або часткове зменшення мита, що дає Україні значні переваги перед російським металом.

Зі свого боку, Україна протягом 3-5 років перехідного періоду зберігає мита на транспортні засоби і продукції легкої промисловості з Туреччини.

У міністерстві економіки України пояснюють, що угода позитивно вплине на економіку України.

Експерти наголошують на потребі захисту вітчизняного виробника

Думки експертів з цього приводу розділилися. Економічний експерт Олександр Хмелевський вважає, що угода завдасть значної шкоди економіці України. Все через те, що підписання з низкою країн схожих угод призвело до відкриття українського ринку для іноземних товарів та до захоплення українського ринку іноземною продукцією. Через що збанкрутували багато вітчизняних підприємств.

Політолог Микола Давидюк вважає, що через дешеві турецькі товари можна вбити українську легку промисловість. Про це йдеться у коментарі Слово і Діло. Потрібно фокусуватися не на імпорті, а на експорті для Українських товарів.

Хмелевський вважає, що зона вільної торгівлі вигідна для Туреччини та не вигідна для України. Експерт радить зосередитися на захисті українського ринку від закордонних товарів та підтримувати вітчизняного виробника.

Економіст Олексій Кущ вважає, що нічого корисного від такої угоди Україна не отримає. Однак, може знищити молокопереробну галузь, тепличне овочівництво та позбавити перспектив розвитку українські машинобудування та електротехніку.

Експерти в один голос говорять про те, що Україна — це в першу чергу сировинна країна. Тому насамперед треба створити більш високі рівні додаткової вартості промисловості, і тільки після цього шукати для таких складних і кратно дорожчих виробів ринки збуту.

Також Україна та Туреччина домовилися про будівництво заводу для виробництва безпілотників Байрактар на території України.

З якими країнами Україна має зони вільної торгівлі?

З 1 січня 2021р. набули чинності угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Ізраїлем, а також між Україною та Великою Британією. З 2017р. діють ЗВТ з Канадою та Євросоюзом. З Чорногорією зона вільної торгівлі працює ще з 2013р., а з Грузією ЗВТ функціонує з 1996-го.

В офісі президента повідомляли, що розглядають створення зон вільної торгівлі з Єгиптом, Китаєм, Індонезією.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня