Скільки коштує війна Україні?

Скільки коштує війна Україні?

12:35 Квітень 17, 2022

Економіка 997 7 хвилин

Україна обороняється вже більше 50 днів, і кожен день війни країні виливається в копієчку. Йдеться не тільки про витрати на армію чи зброю, а й втрати через руйнування інфраструктури, логістики та економічні збитки від того, що багато бізнесів припинили свою роботу, фізично знищені, а трудові ресурси переїхали у більш безпечні локації.

Скільки коштує один день війни?

Прем’єр міністр Денис Шмигаль розповів, що видатки України на комплексний захист та підтримку економіки становлять близько 2 млрд грн щоденно. Це прямі видатки, без урахування наших збитків.

А от загальні втрати, які включають руйнування інфраструктури та втрату економічного потенціалу, становлять до 4 млрд дол на день, передає Укрінформ. Міністр фінансів Сергій Марченко закликає бізнес сплачувати податки та говорить про те, що дефіцит державного бюджету щомісяця складає 5-7 млрд дол. Це пов’язано насамперед з великими витратами на оборону України та підтримку економіки.

Втрати бізнесу

Через військові дії велика кількість підприємств, заводів та об’єктів інфраструктури пошкоджено або зруйновані повністю, припинено роботу, що заменшує податкові нажходження і підсилює дефіцит в державному бюджеті.

У Міністерстві фінансів інформують, що третина українських підприємств перестали працювати, 45% працюють частково.

Втрати основних податкових надходжень

Разом із зупинкою бізнесу припинилися і податкові надходження до бюджету. Крім того, уряд пішов на лібералізаційні кроки, такі як зменшення податків, скасування ввізних мит, тощо. Все це заради підтримки бізнесу та українців, але такі податкові послаблення водночас створюють додатковий тиск на держбюджет.

Надходження від митниці скоротилися на 80 %, адже працює тільки західний напрямок. Одеська та Київська митниці практично не працюють.

Скорочення видатків

Видатки з українського держбюджету скоротили на 180 млрд грн. В умовах воєнного стану фінансуються захищені видатки, такі як пенсії, заробітні плати та оборонний бюджет. Капітальні видатки суттєво скорочені ще в першій хвилі, а в другій хвилі скоротили вже й поточні видатки держбюджету. На 10% були зменшені видатки кожного відомства та міністерства. Міністр фінансів говорить, що за потреби будуть зменшувати і надалі. Це жорсткі кроки, адже скорочення стосується вже заробітних плат державних службовців. Але всі мають розуміти що ціна війни дуже висока, підкреслює Сергій Марченко.

При цьому, скорочення чи затримок соціальних видатків у Міністерстві фінансів не прогнозують. Адже видатки соціальні, так само як і військові, є пріоритетними. Повною мірою будуть забезпечені видатки у сфері пенсій, соцзахисту, освіти та охорони здоров’я.

Втрата ВВП

За прогнозами Світового банку та Міністерства економіки України, 30-50 % ВВП країни може бути втрачено через війну. Але, все залежить від того, чи війна завершиться швидко, чи буде продовжуватись.

Збитки інфраструктури

За час війни зруйновано тільки цивільної інфраструктури на 270 млрд дол. Втрати логістичної інфраструктури складають 120 млрд дол. Отож, процес відновлення України після війни буде коштувати сотні мільярдів доларів.

Звідки беруть кошти?

Міністерство фінансів уже здійснює внутрішні запозичення. Робить це шляхом випуску військових облігацій. Станом на 16 квітня залучено 41 млрд за допомогою цього інструменту.

Також залучають кошти у міжнародних партнерів. Сергій Марченко розповідає, що 90% свого часу як міністр фінансів він проводить за перемовинами з міжнародними партнерами, передає Суспільне.

За словами міністра, вже отримано 3,3 млрд євро, ідуть перемовини щодо підтримки на 8 млрд євро. Україні надають підтримку МВФ, Світовий банк, Великобританія, США, Канада, Франція, Німеччина.

Вартість відновлення України після війни

За підрахунками Centre of Economic Policy Research на відновлення України після війни потрібно 200-500 млрд євро.

За рахунок яких коштів відновлюватиметься Україна після війни?

Кошти на відновлення після війни в першу чергу буде надавати країна агресор. На цьому наголосив як прем’єр, так і міністра фінансів України. Заморожені активи РФ якраз можуть бути використані для цього. Також додаткові податки на нафту і газ після війни можуть бути використані на репатріацію. Про це розповів Міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв’ю Суспільне. Також на цьому наголошував Денис Шмигаль в ефірі телемарафону.

Уряд готує план Маршала для України

Над планом відновлення активно працюють в українському уряді. Багато міжнародних фінансових та аналітичних організацій вже до єдналися до робочої групи, до якої входить уряд, Офіс президента та парламент.

Наповнення фонду відновлення і буде здійснювати за рахунок заморожених активів Росії, коштів партнерів та міжнародних фінансових організацій. Про це розповів Денис Шмигаль в інтерв’ю під час національного марафону, передає Укрінформ. Йдеться про сотні мільярдів доларів, які сьогодні і світ, і Європа готові надавати Україні.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня