Скасування мита на українські товари в ЄС
Європейський союз вирішив на рік скасувати мита на українські товари. У понеділок, 24 травня, рада Європейського союзу прийняла про це постанову. Напередодні відповідне рішення підтримали у Європарламенті, передає Слово і Діло з посиланням на прес-службу Ради ЄС.
Ще 27 квітня Європейська комісія подала на розгляд Європейського парламенту та Ради міністрів ЄС пакет пропозицій щодо лібералізації доступу українських товарів на європейський ринок.
Першою скасувала свої мита на всі українські товари Велика Британія. Увечері 25 квітня про зниження до нуля всіх мит та скасування всіх квот на українські товари повідомив британський уряд.
Завдяки скасуванню мит Європейський союз намагається підтримати економіку України. Протягом одного року ввізне мито на всі українські товари, які завозяться до Європейського союзу, не потрібно сплачувати.
Що це дасть?
Безмитний режим між Україною та ЄС допоможе українським компаніям швидко відновити логістику та збільшити прибутки на експорті, а Європейський союз отримає товари за меншими цінами. Це допоможе стримувати продовольчі ціни в ЄС, які зростають через війну, руйнування звичних ланцюгів поставок та загальну дестабілізацію ринків.
Тарас Качка, заступник міністра економіки України в інтерв’ю Forbes розповідає, що коли Україна звернулася на початку квітня з такою пропозицію до ЄС, це було дуже смілива рішення, для Брюсселю це наче революція. Адже Європейський союз особливо сильно захищає внутрішніх виробників, зокрема в аграрному секторі.
Заступник міністра зазначає, що відтепер українські сільгоспвиробники зможуть на однакових умовах торгувати як між Тернополем і Хмельницьким, так і між Тернополем та Лісабоном.
Однак, якщо Україна різко збільшить експорт своєї продукції до ЄС і це буде завдавати шкоди європейському ринку, тоді Європейська комісія залишає за собою право дострокової зміни тарифів та квот або й зовсім припинення безмитного режиму.
Що можна ввозити до ЄС?
Скасування мит означає, що Україна може ввозити до Європейського союзу тільки те, що виробляється на території України. Тоді як за правилами Митного союзу ЄС, між країнами дозволено перевозити без мита будь-які товари, які пройшли розмитнення в одній із країн ЄС. Наприклад фрукти, які привезені, приміром, з Пакистану, а розмитнені в Польщі, можна перевозити до Франції, Німеччини та будь-якої іншої країни без мита. Для України такі правила не застосовуються, а лібералізація стосується ввезення виключно українських товарів.
Дотепер, в межах Угоди про асоціацію з ЄС, 90% українських товарів не обкладалися митом, але на деякі застосовували тарифні квоти. Відтепер всі ці обмеження скасовуються.
– мита на експорт фруктів та овочів скасовуються.
– квоти і тарифи на аграрну продукція: пшениця кукурудза ячмінь, м’ясо яйця, молоко мед, соки, крохмаль.
– індивідуальні антидемпінгові мита, та інші захисні заходи ЄС щодо української металургії також скасовуються і більше не стягуватимуться.
Тарифні квоти для такої продукції як мед, томатна паста, квоти на які українські експортери вичерпували протягом лічених тижнів, відтепер скасовані. Це особливо важливо для тих підприємств, які знаходяться на лінії зіткнення, під кулями садять помідори і продовжують працювати.
Логістика потребує переналаштування
75 % українського експорту прямувало через морські порти. Через війну, єдиним маршрутом для українських товарів став залізничний та автомобільний транспорт через західний кордон України, а також Дельта Дунаю. Експорт до третіх країни тепер також йде через Європейський союз. Дотепер пшениця в Єгипет експортували морем напряму, а зараз потрібно її спочатку експортувати в ЄС, а звідти в Єгипет.
Наразі в ЄС немає такого порту, який був би настільки пристосований для експорту сировинних товарів, якими є Одеса та Миколаїв. А налагодження товаропотоків буде нелегким, адже об’єми пшениці та кукурудзи, які вивозили через українські порти, ми фізично не можемо все це перевезти залізницею. Йдеться про десятки мільйонів тонн.
Тарас Качка підкреслює, що такий режим торгівлі – це таке собі моделювання членства України в ЄС. Це тест для нас та шанс показати, що українці не завдадуть жодної шкоди європейцям своїми товарами, нас не потрібно боятися. Це зніме багато упереджень і побоювань щодо України.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися