Куди котиться економіка України та який план її реконструкції?

Куди котиться економіка України та який план її реконструкції?

12:36 Липень 29, 2022

Економіка 1405 5 хвилин

За прогнозами НБУ, інфляція до кінця року сягне 30%, а падіння економіки – 40% в другому кварталі цього року. А українці зі свого боку стали песимістичнішими стосовно оцінки свого економічного стану та країни в цілому. До того ж, кожен третій українець втратив роботу. Серед них жінки, жителі сходу, найбідніше населення, переселенці та підприємці.

Коли почнуть відбудову?

В українському уряді активно працюють над варіантами відбудови України. На початку липня було презентовано у Швейцарії план відновлення України загальною вартістю 750 млрд дол.

Незалежно від того, коли завершиться війна, реалізовувати план почнуть в 2022р.

За планом, в Україні за 10 років побудують нові блоки АЕС, євроколію для залізниці, індустріальні кластери, виробництво вікон та скла, екодуки.

Весь план відновлення складається з 15 програм по різних напрямкам. Важливою складовою є програма щодо інтеграції українського законодавства до норм європейського права.

Найбільше фінансування отримають програми з логістики та сполучення, програма з підвищення енергоефективності житлових будинків та відновлення пошкоджених та зруйнованих.

Також гроші підуть на сектори з доданою вартістю, щоб відійти від сировинної моделі економіки. В фокусі уваги – сільське господарство, виробництва меблів, металургія та ІТ.

Програмами також передбачено відновлення обʼєктів спорту, культури, освіти та охорони здоровʼя, соціальної інфраструктури.

У план відновлення включили реформу пенсійної системи до другого рівня, а також програми доступу до житла.

Програмою довкіллі та сталого розвитку передбачено відновлення солеварних шахт на Закарпатті (Солотвино), будівництво комплексів з переробки відходів, скорочення зони відчуження, створення центрів реабілітації диких тварин, природних парків.

Акцент на зеленому відновленні

І відбудовуватимуть не просто заново, а у всіх запропонованих планах відудови йдеться саме про зелене відновлення.

Пропозиції з приводу реконструкції України висунули британський Центр дослідження економічної політики, український уряд, та Національна рада реформ.

Що потрібно для зеленого відновлення?

Якщо Україна продовжить використовувати старі технології, то існує ризик того, що ці вкладення будуть не ефективними. Адже ціни на викиди парникових газів або суворі екологічні правила ЄС можуть звести нанівець всі зусилля по відновленню.

На сьогоднішній день вже існує багато зелених технологій, які показали комерційну ефективність та широко застосовуються.

Координація зусиль

Однак, для впровадження сучасних технологій необхідне спільне рішення української влади та міжнародних партнерів, а також координація між різними галузями. На практиці це означатиме швидку електрифікацію економіки, та запровадження виробництва водню за рахунок відновлювальних джерел енергії.

Доступ до дешевого капіталу

ЄС запропонував надавати пільгові кредити або гранти завдяки міжнародній фінансовій допомозі. Таким чином, малі та середні підприємства отримають доступ до фінансування.

Як ми дізнаємось, що план спрацював?

Українці відчують на собі успіх плану відбудови через підвищення рівня життя та створення великої кількості робочих місць.

А вимірюватимуть успішність реалізації темпом росту економіки. Ціль – ріст ВВП на рівні 7% щороку. За Індексом людського капіталу та за Індексом економічної складності Україна має за мету посісти 25-те місце.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня