Верховна рада прийняла закон про звільнення  від орендної плати на період карантину

Верховна рада прийняла закон про звільнення від орендної плати на період карантину

17:06 Квітень 16, 2020

Економіка 4826 4 хвилини

Magyar

          На позачерговому засіданні Верховної Ради України 13 квітня 2020 року прийнято Закон «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (законопроект №3279-д), яким, в тому числі, передбачено обов’язкове зменшення орендної плати за вимогою наймача-суб’єкта підприємницької діяльності. Закон набуде чинності з дня наступного, за днем його опублікування.

          Законом внесено зміни до Цивільного Кодексу України, згідно з якими, з моменту установлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11 березня 2020 року №211  і до його відміни (скасування) в установленому законом порядку, плата за користування нерухомим майном (його частиною) підлягає зменшенню за вимогою наймача, який здійснює підприємницьку діяльність з використанням цього майна, впродовж всього часу, коли майно не могло використовуватися в підприємницькій діяльності наймача в повному обсязі через запроваджені обмеження та (або) заборони.

          У такому випадку, зменшений  розмір плати за користування майном не може перевищувати сукупний (пропорційно до орендованої площі) обсяг витрат, які наймодавець здійснив або повинен буде здійснити за відповідний період для:

  • внесення плати за землю,
  • сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки,
  • сплати вартості комунальних послуг.

          Вказані витрати покладаються на наймача як плата за користуванням майном за відповідний період пропорційно площі нерухомого майна, яку він наймає відповідно до договору, якщо договором не передбачений обов’язок наймача самостійно сплатити ці витрати повністю або частково.

          Звільнення від орендної плати не поширюється на суб’єктів господарювання, які впродовж дії карантину фактично здійснювали діяльність з використанням цього майна в своїй господарській діяльності в повному обсязі, а також на договори найму майна, яке належить територіальній громаді.

          До відома, раніше Верховна Рада ухвалила законопроєкт («Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540-IX – авт.), який передбачає певні антикризові послаблення для бізнесу, населення та місцевих громад, зокрема, урегулювання питання оренди.

          Тоді, у проєкті антикризового закону, відповідна норма звучала так: «З моменту встановлення карантину, введеного постановою Кабміну… (від 11 березня 2020 року №211 – авт.), і до його завершення в установленому законом порядку наймач звільняється від плати за користування майном відповідно до частини шостої статті 762 цього Кодексу (ЦКУ – авт.)».

          Проте, несподівано для всіх, підписана президентом і опублікована редакція відповідного закону змінила формулювання із «звільняється» на «може бути звільнений».

          З цього приводу голова економічного комітету ВР Дмитро Наталуха пояснив, що при старому формулюванні «лишався ризик випадково звільнити від сплати за оренду всю країну і будь-яке майно. Тобто, не лише малих і середніх орендарів, але і наймачів: державного майна, комунального майна, земельних паїв, житлових приміщень, рухомого майна (автомобілі тощо) та будь-якого іншого майна».

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня