Що подорожчає для українців у липні?
Що буде з цінами на продукти харчування, електроенергію, водопостачання, паливо у найближчі місяці в Україні?
Продукти харчування
За прогнозами Нацбанку, через підрив Каховської ГЕС, сільськогосподарські землі Херсонської, Дніпропетровської та Запорізької областей опинилися під загрозою засухи. А це вже зараз може скоротити врожай соняшника, овочів та фруктів. Відтак, існує імовірність тимчасового підвищення цін на ці продукти. Підвищення цін на зернові очікують не раніше наступного року.
Паливо
З початку війни Верховна рада скасувала акциз на бензин, дизельне паливо та скраплений газ, а також було знижено ставку ПДВ з 20% до 7%. Акцизи частково повернули восени, а податкові пільги завершують свою дію в кінці червня. Це означає, що з 1 липня ціни на пальне мають повернутися на довоєнний рівень. При цьому, ПДВ зросте до 20%, ставка акцизу на бензин становитиме 213 євро за тисячу літрів, дизпалива — 139,5 євро, а для газу автомобільного залишиться на рівні 52 євро.
В розрахунку на літр палива, ціни на АЗС зростуть на 10-12 гривень, а газу – на пʼять. Про це розповів директор спеціальних проектів НТЦ “Психея” Геннадій Рябцев в коментарі РБК-Україна.
Електроенергія
З 1 червня електроенергія для населення подорожчала до 2,64 грн за кВт-год. Відтепер для всіх споживачів діє однакова ставка, яка більше не залежить від обсягів споживання домогосподарств. В уряді запевняють, що в найближчі місяці повторного підвищення не планується.
Для власників двозонних лічильників, які мають так званий “нічний” тариф, електроенергія обходиться з 23:00 до 7:00 вдвічі дешевше.
За даними KSE, через ракетні обстріли українській енергетичній інфраструктурі завдано збитків на суму понад 8 млрд грн. Влада обґрунтовує підвищення електроенергії необхідністю фінансування ремонтів та підготовки до наступного опалювального сезону, передає Слово і діло.
Водопостачання
Вже не перший місяць водоканали просять регулятора схвалити рішення про підвищення тарифів на холодну воду. 31 травня на засіданні Комісії з регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг це питання відклали через невизначеність цін на ринку електроенергії.
Як пише РБК-Україна, існує висока ймовірність того, що тарифи на холодну воду зростуть щонайменше на 33%. Така цифра базується на мінімальних розрахунках вартості кубометра води, за якого системи водопостачання будуть нормально функціонувати.
Примусове стягнення боргів за комуналку
Влітку минулого року Верховна рада заборонила стягувати борги за комуналку з людей, чиє житло розташоване в тимчасовій окупації або в зоні проведення бойових дій. У квітні цього року Кабмін заборонив стягувати заборгованість за несплату комунальних послуг з переселенців. Це рішення розповсюджується на борги, які накопичилися з початку війни і воно буде діяти до кінця воєнного стану.
Таким чином, у 2022 році борги українців за комуналку стягнули 40,5 млрд грн, як передає Економічна правда. Ця цифра не враховує тимчасово окупованій області, а значить реальна сума ще більша.
Як передає Новоє время, згідно з рішенням уряду, штрафувати громадян чи відключати їх за несплату комунальних послуг (водопостачання, електроенергія, газопостачання, опалення) не будуть.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися