Зернова угода більше не потрібна. Що буде з експортом українського зерна?

Зернова угода більше не потрібна. Що буде з експортом українського зерна?

17:40 Серпень 18, 2023

Економіка 1108 5 хвилин

Magyar

16 серпня з Одеси вийшло перше судно після того, як росія вийшла із зернової угоди 17 липня. Однією з причин називають те, що рф не отримала від України розблокування експорту аміачних добрив трубопроводу Тольятті-Одеса. Навіть на прохання ООН Україна відмовилася відновлювати його роботу, яку заблокувала після початку бойових дій рф, передає РБК-Україна.

Атака на російські кораблі

4 серпня в порту Новоросійськ Збройні сили України атакували російський військовий корабель, чим завдали серйозного удару по Чорноморському флоту рф. Адже раніше за допомогою десантного корабля “Олєнєгорський горняк” переміщувалися російські військові підрозділи із Севастополя до Новоросійська. Про це пише Європейська правда із посиланням на розвідувальний огляд Міністерства оборони Великої Британії.

Видання Financial Times пише про те, що атака на російський корабель біля Новоросійська поставила під загрозу інфраструктуру експорту російської нафти. Видання Reuters пише про великі проблеми рф із вивезенням зерна, адже війна наблизилися впритул до її маршрутів.

Після удару по ще одному танкеру, яким доправляли пальне російським військовим угрупуванням в Україні та Сирії, Україна офіційно заявила, що шість найбільших портів російської федерації у Чорному та Азовському морях є небезпечними для судноплавства.

Сергій Новіков в матеріалі РБК-Україна, з посиланням на військових експертів зазначає, що Україна такими діями показала росії, що порти можуть бути заблоковані з обох боків. Відтак, це дає значну перевагу у переговорах щодо розблокування українських портів для всіх видів продукції, а не лише для продовольства.

Ціни на пшеницю в світі

Така нестабільна ситуація в ключовому експортному регіоні пшениці спричинила стрибки її цін на світових ринках. Варто зауважити, що через небувалі врожаї, ціна на світовому ринку на пшеницю цього року на 19 % менші, ніж минулого.

За оцінками Міністерства сільського господарства США, росія готова експортувати в цьому сезоні до 48 млн тон. А це чверть світової торгівлі пшеницею.

Незважаючи на те, що в Україні площа посівних та озимих зернових цьогоріч була меншою на 980 тис га, завдяки сприятливим погодним умовам, урожай зернових рекордний.

Проблеми із вивезенням російських товарів

Олександр Водовіз, голова проектного офісу компанії Метінвест розповідає, що після українських атак на російські кораблі, увага міжнародної спільноти прикута до цієї теми. Розблокування українських портів для усіх вантажів стане значною геополітичної перемогою України в цій гібридні війні.

Водовіз розповідає, що в росії власники суден та страхові компанії збільшили фрахт, а страховки подорожчали в 10-20 разів. Відтак, російські товари стали неконкурентними та їх неможливо вивезти із портів. Росіяни мають із цим велику проблему, а стурбованість страхових компаній тільки наростає.

Польща захищається від українського зерна

До війни Україна експортувала дві третини зернових морським шляхом. Після війни Україна збільшила експорт альтернативними шляхами, в тому числі через сусідні країни ЄС. Однак, це спричинило невдоволення серед локальних фермерів, які не в змозі конкурувати з дешевшим українським зерном.

Обмеження ЄС щодо експорту сільгосппродукції з України завершуються 15 вересня. В НБУ припускають, що їх не будуть продовжувати.

Однак польський президент Дуда веде риторику про те, що найважливішим обов’язком польської влади є захист внутрішнього ринку та власних інтересів. Польща наполягає на продовженні обмежень експорту українського продовольства принаймні до кінця року.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня