Які зміни очікують на економіку України під впливом програми МВФ?

Які зміни очікують на економіку України під впливом програми МВФ?

18:03 Грудень 21, 2023

Економіка 989 7 хвилин

Після затвердження Радою директорів Міжнародного валютного фонду другого перегляду програми фінансової допомоги, Україна готується до отримання чергового траншу у розмірі 900 млн доларів.

Ці кошти будуть спрямовані на рахунки Національного банку та подальше покриття дефіциту бюджету, що виник під час повномасштабної війни. Після цього етапу, загальна сума фінансової допомоги від МВФ досягне 5,9 млрд доларів.

Нагадаємо, що перший транш у розмірі 1,4 млрд доларів був отриманий минулого року за програмою екстреного фінансування. Після цього ухвалено моніторингову програму без фінансування, а в березні 2023 року розпочалася кредитна програма на 15,6 млрд доларів на 4 роки. У цьому році Україна отримає 4,5 млрд доларів, із загальною сумою траншів, включаючи останній, схвалений 11 грудня, у розмірі по 900 млн доларів.

У найближчі дні також очікується отримання останнього траншу від Європейського союзу в розмірі 1,5 млрд євро за програмою макрофінансової допомоги. Останні умови для отримання цих коштів Україна виконала на минулому тижні, прийнявши три закони: про незалежність САП (№10060), про криміналізацію контрабанди (№5420) та про вдосконалення процесу відбору суддів (№ 10140-д).

Голова бюджетного комітету Ради Роксолана Підласа вважає, що цього буде достатньо для вирішення соціальних та гуманітарних завдань до кінця року, уникнення фінансових труднощів.

Зміни в умовах від МВФ на 2023 рік передбачають отримання Україною 5,4 млрд доларів чотирма траншами. Новий меморандум з МВФ включає 12 “структурних маяків”, які стосуються антикорупційних заходів та ефективного використання фінансів.

Що вимагає від України МВФ?

Серед інших вимог слід визначити оцінку ефективності податкових пільг, визначення фінансових ризиків для компаній, що постраждали від військових дій, розробку стратегії реалізації інвестпроектів та впровадження середньострокового планування. Також передбачено аудит підприємств теплокомуненерго на предмет їхньої заборгованості перед НАК “Нафтогаз України”.

Однією з ключових вимог є збереження контрольного пакету акцій державних банків, і тільки Фонд гарантування вкладів для санації може передавати націоналізовані несистемні банки.

У меморандумі також передбачено ухвалення закону про перезавантаження Бюро економічної безпеки (БЕБ) до кінця червня, з чітким визначенням його функцій та посиленою аналітичною складовою для розслідування фінансових та економічних кримінальних злочинів. Орган буде підпорядкований Міністерству фінансів.

Ще однією важливою умовою є створення нового суду замість ліквідованого Окружного адміністративного суду Києва. Законопроект про новий орган, який буде вирішувати спори, повинен бути готовий до літа.

Голова МВФ зауважила, що війна продовжує виснажувати державні фінанси України, і наголосила на необхідності рішучих політичних дій для забезпечення бюджетної та боргової стійкості. Мобілізація доходів залишається ключовим елементом для фінансового утримання країни та підтримки реконструкції та соціальних витрат.

Глава МВФ також підкреслила успішний перехід до режиму керованого обмінного курсу як важливий крок на шляху до нормалізації грошово-кредитної та валютної політики. При цьому вона висловила підтримку для подальшого пом’якшення грошово-кредитної політики, підкріпленої стабільністю готівкового валютного ринку.

Помʼякшення валютних заходів та економічна стійкість

Глава МВФ також заявила, що в рамках стратегії Національного банку України, “нещодавній успішний перехід до режиму керованого обмінного курсу є важливим кроком на шляху до нормалізації основ грошово-кредитної та валютної політики, поряд із поступовим пом’якшенням надзвичайних валютних заходів”.

“Свідчення стійкої дефляції та стабільності на готівковому валютному ринку, що продовжуються, можуть сприяти подальшому пом’якшенню грошово-кредитної політики. Хоча фінансовий сектор є стабільним і працездатним, потрібна підвищена пильність, і слід продовжувати зусилля щодо посилення банківської діагностики, нагляду, управління та планування на випадок непередбачених обставин”, – наголосила глава МВФ.

“Економічна стійкість призвела до покращення показників зростання, продовження різкого зниження інфляції та стабільності валютного ринку, зокрема після виходу Національного банку України з режиму прив’язки обмінного курсу, підкріпленого сильними резервами”, – йдеться у заяві.

У листопаді базовий прогноз зростання реального ВВП України у 2023 році було переглянуто до 4,5%. Очікується, що у 2024 році зростання дещо знизиться до 3-4% у міру продовження війни. Прогнозується, що інфляція зменшиться до 6,0% в грудні 2023 року порівняно із 26,6% у 2022 році. У 2024 році передбачається підвищення інфляції до 9,5% Однак перспективи, як і раніше, схильні до значних ризиків, пов’язаних з виключно високою невизначеністю в умовах війни.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня