На Закарпатті розповіли про розміри пенсій у 2024 році

На Закарпатті розповіли про розміри пенсій у 2024 році

15:55 Січень 23, 2024

Економіка 3907 7 хвилин

Magyar

З початку року в Україні зросли два ключові показники – прожитковий мінімум та мінімальна зарплата, які впливають на виплати, що їх здійснює Пенсійний фонд України. Про це 23 січня під час брифінгу повідомила Анастасія Пентек, начальниця Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

– Так, розмір мінімальної зарплати протягом року зміниться двічі. З 1 січня вона зросла на 400 грн і становить 7100 грн, а з 1 квітня буде 8000 грн. Законом про Держбюджет-2024 з 1 січня установлено й нові розміри прожиткового мінімуму. Зокрема розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, збільшився до 2361 грн (минулого року – 2093, ріст – 268 грн), прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць підвищився до 2920 грн (минулого року – 2589, ріст – 331 грн). Зокрема у зв’язку зі збільшенням розміру мінімальної зарплати з 1 січня відбувся перерахунок пенсій непрацюючим особам, які досягли віку 65 років та мають повний страховий стаж – 30 років жінки і 35 років чоловіки. Мінімальний розмір пенсій таких пенсіонерів  з 1 січня становить не менше 40% мінімальної зарплати – 2840 грн (7100 грн х 40%), що більше на 160 грн порівняно з 2023 роком (2680 грн). Автоматичний перерахунок провели для 34297 пенсіонерів Закарпаття. Середній розмір підвищення – 453 гривні, – розповіла Анастасія Пентек.

Перерахунок пенсій торкнувся й тих громадян, які мають звання Почесного донора України. Ця категорія пенсіонерів отримає надбавку до пенсії в розмірі 10% прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, який з 1 січня становить 2920 грн. Відповідно, надбавка буде 292 грн (у 2023 році – 258,9 грн). При зміні прожиткового мінімуму надбавка збільшується на різницю між старою виплатою (до підвищення) та новою (після підвищення).

На Закарпатті надбавку до пенсії отримують 1376 Почесних донорів України.

Крім того, з 1 січня збільшився розмір щомісячної грошової виплати особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною і брали безпосередню участь у захисті  суверенітету та територіальної цілісності України, а також члени сімей загиблих (померлих) громадян з їхнього числа.

Відповідно до Закону України «Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян», це особи, яким, починаючи з 2014 року:

 • присвоєно звання Героя України із врученням ордена «Золота Зірка»;

• або які є повними кавалерами орденів Богдана Хмельницького, «За мужність» або княгині Ольги;

• члени сімей загиблих, яких посмертно нагороджено вищезазначеними орденами.

На Закарпатті одноразову грошову виплату, розмір якої залежить від розміру мінімальної зарплати, отримує 21 особа: шість Героїв України, яким вручено орден «Золота Зірка»; дві особи, які є повними кавалерами ордена Богдана Хмельницького; дві особи, які є повними кавалерами ордена «За мужність»; 11 членів сімей загиблих/померлих громадян, нагороджених відповідними орденами.

Варто наголосити: згідно з пунктом 8 Прикінцевих положень Закону «Про Державний бюджет України на 2024 рік», установлено, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, установленого на 1 січня, проводиться з 1 березня разом зі щорічною індексацією пенсій.

Однак у разі первинного призначення пенсії з 1 січня при її обчисленні застосовується новий розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного станом на 1 січня 2024 року (2361 грн).

Щодо виходу на пенсію за віком у 2024 році, то з  1 січня змінилися вимоги до страхового стажу, який дає право призначити пенсію за віком.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у 2024-му для виходу на пенсію в 60 років треба не менше 31 року стажу; для виходу на пенсію в 63 роки – не менше 21 року стажу; для виходу на пенсію в 65 років – від 15 до 21 року стажу.

Якщо ж у людини менше 15 років стажу, то у віці 65 років вона буде мати право на отримання державної соціальної допомоги замість пенсійних виплат. Вимоги до стажу будуть збільшуватися щороку на рік до 2028-го (щоб вийти на пенсію за віком у 2028-му, потрібно буде мати не менше ніж 35 років страхового стажу).

Христина БІКЛЯН, “Карпатський об’єктив”

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня