Українська енергосистема перейшла на європейські правила торгівлі

Українська енергосистема перейшла на європейські правила торгівлі

13:42 Лютий 29, 2024

Економіка 569 5 хвилин

Magyar

НЕК “Укренерго” успішно провела перші спільні місячні аукціони з доступу до міждержавних перетинів з Молдовою, що символізує завершення переходу України на європейські правила торгівлі електроенергією. Це історичний крок для країни, оскільки вперше було розторговано право постачання електроенергії на цілий місяць, забезпечуючи прозорість і відкритість ринку.

У рамках аукціонів, пропускна спроможність за напрямом Україна-Молдова (UA-MD) була розподілена між чотирма учасниками, становлячи 463 МВт, тоді як за напрямом Молдова-Україна (MD-UA) пропускна спроможність склала 96 МВт.

Незабаром, 29 лютого, заплановані добові аукціони з Молдовою, з днем постачання 1 березня, що дозволить додатково налагодити енергообмін між країнами. Вже реалізовані спільні добові аукціони з такими європейськими країнами, як Румунія, Польща та Угорщина, а перший аукціон зі Словаччиною очікується 4 березня, передає Економічна правда.

З 1 березня 2024 року ENTSO-E, європейське енергооб’єднання, збільшило максимальний ліміт експорту української електроенергії до 550 МВт на годину, що на 150 МВт більше порівняно з попередніми показниками. Це рішення свідчить про інтеграцію України в європейську енергетичну систему та її зростаючу роль на континентальному енергоринку.

Голова правління “Укренерго” Володимир Кудрицький наголосив, що, попри руйнування та виклики, українська енергосистема продовжує стабільно функціонувати, ставши невід’ємною частиною великої європейської мережі. Відкриття міждержавних інтерконекторів та проведення спільних аукціонів за єдиними європейськими правилами створюють нові можливості для торгівлі та зміцнення енергетичної безпеки.

Зима пройшла без блекаутів незважаючи на війну

Протягом зимового періоду Україна змогла уникнути блекаутів, незважаючи на війну та виклики, пов’язані з енергопостачанням. Як пише видання Фокус, це стало можливим завдяки ефективній диспетчеризації енергосистеми з боку “Укренерго”, за що відповідальний представник парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Сергій Нагорняк висловив вдячність. Важливу роль у забезпеченні енергобезпеки відіграли також аварійна допомога та комерційний імпорт електроенергії з європейських країн.

28 лютого польські енергетики надали аварійну допомогу українській системі на прохання “Укренерго” для збалансування енергетичної системи, пише Дзеркало Тижня. Сприятливі погодні умови, як-от сонячна та вітряна погода, дозволили активізувати роботу станцій на відновлюваних джерелах енергії, що разом із зменшеним споживанням електроенергії спричинило профіцит потужностей у денні години.

Експорт електроенергії до Словаччини, Польщі, Румунії та Молдови також допоміг стабілізувати ситуацію. Відзначено, що 27 лютого, попри незначне зниження температури, рівень споживання електроенергії скоротився на 4% порівняно з попереднім днем.

“Укренерго” зазначає, що вироблена електроенергія станціями всіх типів достатня для забезпечення потреб усіх споживачів, прогнозується відсутність дефіциту в системі. Сезонне підвищення рівня води у річках також сприяє ефективній роботі гідроелектростанцій.

НАЕК “Енергоатом” завершила ключовий етап корпоратизації через випуск акцій, що сприятиме інвестуванню та зростанню ділового потенціалу компанії. Важливо, що 100% акцій залишаються у власності держави, що відповідає українському законодавству. Також наголошується, що корпоратизація енергетичної галузі є частиною зобов’язань України перед ЄС щодо виконання угоди про асоціацію.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня