ЄС змінює правила імпорту агропродукції з України

ЄС змінює правила імпорту агропродукції з України

11:22 Березень 20, 2024

Економіка 626 7 хвилин

Magyar

Депутати комітету з питань міжнародної торгівлі Європарламенту схвалили пропозицію щодо продовження тимчасового призупинення імпортного мита і квот на експорт української сільськогосподарської продукції до ЄС ще на рік. Таким чином призупинення триватиме з 6 червня 2024 року по 5 червня 2025 року.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на пресслужбу Європарламенту.

З літа українське зерно не обмежуватимуть

Згідно з рішенням, з 6 червня жодних обмежень на постачання зернових з України не буде. Але Єврокомісії буде надано право обмежити ввезення з України м’яса птиці, яєць і цукру, якщо обсяг імпорту цих товарів перевищить середні обсяги поставок за 2022 і 2023 роки. Обмеження можуть бути введені шляхом встановлення мит.

За словами доповідача з цього питання Сандри Калнієте, рішення комітету є “сильним сигналом” стійкої підтримки ЄС України та її людей.

“Продовження торговельних заходів ЄС забезпечить Україні можливість продовжувати експортувати свою сільськогосподарську продукцію до ЄС, що є найважливішим джерелом життя для української економіки. Водночас пропозиція включає в себе надійні гарантії, які гарантують, що наші фермери не будуть перевантажені раптовим зростанням імпорту”, – заявила вона.

Калнієте, зазначила, що Комісія зможе знову ввести тарифи або вжити будь-яких інших необхідних заходів, якщо виявить, що імпорт певних продуктів призводить до порушень на ринку ЄС. “Це хороший баланс між продовженням нашої життєво важливої підтримки України та необхідним захистом наших ринків”, – підкреслила вона.

Продовження пільгових умов торгівлі з ЄС – прийнятне для України

Пропозиція комітету з питань міжнародної торгівлі Європарламенту щодо продовження пільгових умов торгівлі з Україною є очікуваною та прийнятною для нашої країни. Про це у коментарі РБК-Україна заявив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

Він зазначив, що варіант продовження пільгового режиму з можливістю обмеження щодо курятини, яєць та цукру обговорювався ще з січня. За словами Марчука, постачання курятини та цукру викликали стурбованість у Франції, а яєць – у Польщі.

“Добре, що в такому вигляді рішення було ухвалено тому, що до торгового комітету було подано різні правки з різних країн, щоб повернути умови імпорту на основі обсягів імпорту 2021 року. А ми розуміємо, що тоді обсяги були обмежені, і жодного інтересу для України у цьому немає. Тому з погляду умов, які ми отримали, це непогані умови, щоб працювати та збувати свою продукцію”, – розповів експерт.

Українська продукція перенасичила ринок ЄС

Нагадаємо, 4 червня 2022 року набув чинності регламент про тимчасові заходи щодо лібералізації торгівлі. У документі тимчасово призупинено низку тарифів, прописаних в Угоді про асоціацію України з ЄС. Через дію регламенту низка країн почали зазнавати збитків від перенасичення ринків продукцією з України, що призвело до протестів.

Болгарія, Польща, Румунія, Словаччина та Угорщина вимагають від Єврокомісії запровадження імпортних мит на українське зерно через нібито несумлінну конкуренцію.

Російське та білоруське зерно заборонять імпортувати до ЄС

Тим часом сейм Литви ухвалив резолюцію із закликом до Європейської комісії заборонити імпорт зерна російського та білоруського походження до Європейського Союзу. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на BNS.

Єврокомісії пропонують негайно підготувати проєкти законодавчих актів, які передбачають заборону імпорту російського і білоруського зерна. Голова Комітету у справах села Вікторас Пранцкетіс заявив, що резолюцією прагнуть консолідувати парламенти всіх країн ЄС для прийняття спільного європейського рішення. “Цією резолюцією ми прагнемо консолідувати парламенти всіх країн ЄС, щоб було прийнято спільне європейське рішення і окремі країни не повинні були вводити заборону”, — сказав він. Він також додав, що після цієї заборони Європа не відчуватиме “жодного дефіциту їжі”.

Консерватор Кястутіс Масюліс відзначив, що місцеві виробники отримають підтримку. У резолюції також міститься прохання до ЄК забезпечити співпрацю та координацію між державами ЄС для ефективного впровадження цієї заборони в усьому ЄС.

Литовські парламентарії також хочуть, щоб Єврокомісія проаналізувала можливість заборони імпорту до ЄС харчових продуктів російського та білоруського походження, а в разі потреби регулювання потоків сільськогосподарської продукції використовувати продукцію, що постачається українськими агропідприємствами. ЄК пропонується розглянути можливість застосування системи інтервенційних закупівель зерна в Україні.

Наприкінці лютого уряд Латвії заборонив імпорт зерна з території Росії та вимагає від Європейського Союзу такого ж кроку. Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск також заявив про необхідність боротьби з імпортом російського зерна на європейський ринок. Сейм Польщі 8 березня підтримав постанову щодо санкцій проти агропродукції з території Росії та Білорусі та просить Європейську комісію запровадити санкції на імпорт російського та білоруського продовольства та сільськогосподарської продукції до Європейського Союзу. Представники більшості політичних груп у Європарламенті висловилися за санкції на аграрну продукцію з Росії та Білорусі.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня