Війна коштує Ізраїлю неймовірних грошей

Війна коштує Ізраїлю неймовірних грошей

14:18 Квітень 11, 2024

Економіка 879 4 хвилини

Magyar

Найтриваліша війна в історії країни призвела до значного падіння економіки. Споживання різко скоротилося, а інвестиції з початком бойових дій майже не надходять.

Через шість місяців з часу атаки ХАМАСу та початку війни між Ізраїлем і цією терористичною організацією економіка єврейської держави зазнала значних втрат.

За оцінками «Аль-Джазіри», лише прямі збитки становлять 56 мільярдів доларів, в основному через вартість кампанії та пільги, надані громадянам і солдатам, які беруть у ній участь. За даними статистичного управління Ізраїлю, економічне виробництво країни протягом останніх трьох місяців 2023-го було на 19,4% нижчим, ніж роком раніше. Востаннє подібне падіння спостерігалося під час епідемії коронавірусу.

Що стоїть за падінням економіки

Ключовим фактором приголомшливого падіння стало різке скорочення споживання в приватному секторі, яке знизилося на 26,9%, у той час як рівень інвестицій зменшився на 67% порівняно з попереднім роком, повідомляє Middle East Eye.

Крім того, війна змусила майже 200 000 ізраїльтян покинути свої домівки вздовж ліванського кордону та поблизу Сектору Гази. Ситуацію не покращує й той факт, що близько 300 000 резервістів були призвані в армію, водночас палестинці тепер не можуть працювати в країні, залишаючи сотні тисяч людей без роботи. Більше того, спостерігається значне падіння експорту (на 18,3%).

Однак технологічний сектор – гордість ізраїльської економіки – зумів утриматися на плаву, незважаючи на 58-відсоткове зниження рівня промислових інвестицій. Імовірно, це також причина того, що не зазнав краху й фондовий ринок країни: ізраїльський фондовий індекс TA-125 піднявся з рівня нижче 1600 пунктів наприкінці жовтня до більш ніж 2000 пунктів сьогодні. Деякі гравці галузі вважають, що геополітична напруженість може призвести до сплеску інвестицій у сектор у найближчому майбутньому.

Падіння ізраїльської економіки та витрати на війну, очевидно, не сприяють збільшенню дефіциту бюджету, який, за оцінками рейтингового агентства Fitch, може сягнути цього року 6,8% від ВВП країни, а державний борг може зрости до 65,7% від ВВП. Рейтингове агентство має негативний прогноз для ізраїльської економіки. У лютому Moody’s пішло ще далі, знизивши борговий рейтинг держави з А1 до А2 з негативним прогнозом.

За результатами опитування, проведеного в країні, близько п’ятої частини респондентів повідомили про значне або дуже значне погіршення свого фінансового становища в листопаді минулого року.

Згідно з повідомленням «Аль-Джазіри», будівельна галузь Ізраїлю втрачає 650 мільйонів доларів щотижня, тоді як продажі нерухомості перебувають на найнижчому за останні 30 років рівні.

Водночас обвал споживання продовжує стримувати інфляцію, яка в лютому становила 2,5% у річному обчисленні, а курс шекеля наблизився до довоєнного рівня, відновившись після ослаблення, якого зазнав після початку бойових дій.

Джерело:  (vg.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня