Такою буде економіка України у 2025 році – реформи, інфляція та підвищення податків

Такою буде економіка України у 2025 році – реформи, інфляція та підвищення податків

12:12 Січень 8, 2025

Економіка 0 5 хвилин

Magyar

Макроекономічні показники свідчать про повільне відновлення, але якість життя населення продовжує погіршуватися внаслідок інфляції, підвищення податків та енергетичної кризи. Економіка України залишається залежною від міжнародної допомоги, тоді як внутрішній ринок праці, ситуація з інфраструктурою та енергопостачанням продовжують створювати виклики для країни.

Внутрішній валовий продукт (ВВП) України до грудня 2024 року зріс на 4 відсотки, йдеться у звіті Мінекономіки. Все це в основному стимулювалося транспортним, будівельним і виробничим секторами, а також програмами державної підтримки. Згідно з оновленим прогнозом Національного банку України, річне зростання ВВП продовжить повільно відновлюватися після 30-відсоткового економічного спаду в 2022 році.

Домогосподарства не відчувають цього покращення. Інфляція на кінець року зросла до 11,2 відсотка, що особливо проявилося в подорожчанні основних продуктів харчування. Наприклад, ціни на овочі зросли на 63 відсотки, на яйця – на 54 відсотки, хліб та молочні продукти здорожчали на 15-30 відсотків.

Інфляція була викликана зростанням цін на енергоносії, зниженням врожайності у сфері сільського господарства та ослабленням курсу гривні (із 38 до 42 гривень за долар).

Підвищення податків і зниження купівельної спроможності

Запроваджене у грудні 2024 року підвищення податків ще більше погіршило становище українських родин. Військовий податок зріс із 1,5 відсотка до 5 відсотків, це стосується  також приватних підприємців. Приватні підприємці третьої групи до того ж сплачують податок на прибуток у розмірі 1 відсотка, а підприємці першої та другої груп — 10 відсотків мінімальної заробітної плати.

Хоча, за офіційними даними, середньомісячна заробітна плата у 2024 році зросла на 22 відсотки, сягнувши 20 592 гривень, фактична купівельна спроможність знизилася внаслідок збільшення податкового навантаження та інфляції.

Чистий прибуток у середньому становив 15 856 гривень., що значно менше очікуваного на початку року рівня.

Україна також бореться з енергетичними проблемами

Послаблення курсу гривні у 2024 році додатково обтяжило ціни на імпортну продукцію. Гнучка система обмінного курсу, яку використовує український центробанк, дозволила після початкової стабілізації підвищити курс долара до 42 гривень. За прогнозами українського уряду, в 2025 році курс може сягнути позначки 45 гривень за долар, що ще більше погіршить інфляційні прогнози.

Не покращилася суттєво і ситуація з енергопостачанням. У другій половині 2024 року російські атаки ще більше пошкодили енергетичну інфраструктуру. Згідно з повідомленням Укренерго, в зимовий період очікується 15-відсотковий дефіцит енергопостачання, що призведе до зростання собівартості продукції.

2025 – помірне зростання та стабільність за міжнародної допомоги

За прогнозами на 2025 рік економічне зростання сповільниться. МВФ і Світовий банк прогнозують зростання ВВП на 2,5-3 відсотки, тоді як Національний банк очікує більш оптимістичного зростання – на 4,3 відсотка. Очікується, що до кінця року інфляція знизиться до 6,9 відсотка, хоча високі ціни на енергоносії та продовольство можуть сповільнити це зниження.

Дефіцит бюджету й надалі фінансуватиметься за рахунок міжнародної допомоги.

Пакет допомоги в розмірі 50 мільярдів доларів, обіцяний G7, частково із заморожених російських активів, дозволить зберегти основні функції держави. Крім того, МВФ і Євросоюз нададуть Україні додатковий кредитний пакет на 15 мільярдів доларів.

За прогнозом Нацбанку, інвестиції в енергетичний сектор і підвищення продуктивності сільського господарства можуть допомогти пом’якшити інфляцію та стабілізувати ринки, але продовження війни залишається значним ризиком.

На початку 2025 року питання полягає в тому, чи зможе Україна зберегти свою економічну стійкість, коли фінансовий тиск на населення зменшиться, чи наслідки війни ще більше поглиблять соціально-економічний розрив.

(vg.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня