Több mint egymilliárd euró értékű energetikai megállapodásokat írnak alá a gdański újjáépítési konferencián
Az Ukrajna Újjáépítéséről szóló gdański konferencia (URC2026) keretében az ukrán állami és magán energetikai vállalatok több mint 1 milliárd euró összértékű finanszírozási megállapodásokat kötnek – jelentette be Denisz Smihal első miniszterelnök-helyettes és energiaügyi miniszter.
A tárcavezető elmondta, hogy már aláírtak egy 210 millió font sterling értékű szerződést a brit Urenco vállalattal, amely nukleáris üzemanyagot szállít az ukrán atomerőművek számára. Emellett az amerikai Eximbank 300 millió dolláros hitelt biztosít a Naftohaznak, míg az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank 90 millió euróval támogatja az Ukrenerho fejlesztéseit.

Smihal közlése szerint ezen felül még 28 további megállapodást írnak alá, amelyek összértéke meghaladja az 1 milliárd eurót. A miniszter hangsúlyozta, hogy ezek a források jelentős segítséget nyújtanak az ukrán energetikai rendszer felkészítésében a közelgő téli időszakra.
A konferencián Hollandia és Ukrajna egy 178 millió eurós támogatási megállapodást is kötött, amelynek keretében többek között gázturbinák és transzformátorok beszerzését finanszírozzák. Emellett Ukrajna a Világbankkal közösen bemutatja a megújított energiastratégia koncepcióját, amelynek célja egy korszerű, a gazdaság újjáépítését is támogató energiarendszer kialakítása.
Iratkozz fel speciálisan erre a célra kialakított Telegram-csatornánkra, melyen teljes egészében megosztjuk cikkeinket! A telefonod háttérben futó üzemmódban fogja betölteni az aktuális híreket, így nem fogsz lemaradni a legfontosabb eseményekről!
Feliratkozás