Екстремальна спека завдає надзвичайної шкоди економіці

Екстремальна спека завдає надзвичайної шкоди економіці

19:36 Вересень 27, 2021

Економіка 385 8 хвилин

Magyar

Аномальна спека панувала в США й цього року, країна страждала від ураганів та лісових пожеж. Усе це має значний вплив на економіку. Аналітики почали вивчати, скільки саме шкоди завдають державі надзвичайна спека та лісові пожежі.

Хоча урагани є надзвичайно небезпечними природними катастрофами, спека спричиняє в США більше смертей, ніж будь-яке інше стихійне лихо, ідеться в дослідженні Кеті Бофман Маклауд, директорки дослідницького центру Arsht-Rockefeller Foundation Resilience Center.

Одне із завдань її наукової роботи – показати, наскільки серйозно недооцінюються загальні ризики високих температур, особливо з огляду на те, що літній період у майбутньому стане ще більш спекотним.

Дослідження свідчить, що економіка США лише через спеку втрачає близько 100 мільярдів доларів на рік. Для порівняння: 2020-го збитки від ураганів становили 60–65 мільярдів доларів. І якщо нічого не зміниться, економічні збитки, спричинені спекою, можуть сягнути 200 мільярдів доларів до 2030 року та 500 мільярдів – до 2050-го, наголошується в доповіді.

Смертельна спека

Однією з основних причин економічних втрат є те, що під час спеки значно знижується продуктивність. Чим тепліше, тим менш ефективні робітники, а в деяких випадках економічну діяльність навіть доводиться припиняти.

Усе це серйозно впливає на тих, хто працює на відкритому повітрі, зокрема представників сфери сільського господарства, будівельників та постачальників. У дослідженні підкреслюється, що через спеку також значно зростає травмування на виробництві. Кількість нещасних випадків, безпосередньо пов’язаних з цим, наразі становить приблизно 12 тисяч на рік, але до 2050-го цей показник може підвищитися до 450 тисяч.

Дві найбільш постраждалі сфери економіки – сільське господарство та будівництво, де велика частина роботи ведеться на відкритому повітрі. До того ж у сільському господарстві спека дуже сильно впливає не тільки на робоче середовище, а й на врожай. Наприклад, урожайність кукурудзи може знизитися на 10–15% до 2050 року, що призведе до збитків на суму 6 мільярдів доларів. Ці втрати розподілені по країні нерівномірно. Проблеми з вирощуванням кукурудзи, наприклад, призведуть до особливо серйозних збитків на Середньому Заході.

В економічному плані найбільша небезпека загрожує штатам Техас, Міссісіпі та Алабама. Це пояснюється тим, що поєднання тепла й вологості та поширені на цих територіях форми роботи з посиленням спеки можуть призвести до серйозних економічних збитків. Водночас дослідниця підкреслює, що в певний момент майже в кожній частині Сполучених Штатів екстремальна спека призведе до серйозних негативних наслідків. Минулого року в США було лише 9 регіонів, де спека не завдала економічної шкоди. Усі вони знаходяться на Алясці.

У дослідженні також наголошується, що збитки розподіляються в суспільстві нерівномірно. Наприклад, у Південній Каліфорнії іспаномовне населення втрачає доходів на 45% більше, ніж біле. Тобто іспаномовні й чорношкірі мешканці піддаються більшим ризикам у плані здоров’я та економічного становища через сильну спеку, ніж білі, що може посилити нерівність у суспільстві.

А вплив спеки на здоров’я величезний і дедалі зростає. Минулого року понад 8 500 смертей у США були пов’язані з екстремальною температурою (майже половина – у штаті Аризона), але аналіз показує, що до 2050-го їхня кількість сягне 60 тисяч.

Руйнівні лісові пожежі

Водночас спека має ще один аспект, який завдає серйозної шкоди. Це лісові пожежі. Минулого року в США їх було майже 59 тисяч, і вони знищили загалом понад 10 мільйонів гектарів. Це найгірший показник з 1960-го. Для порівняння: середньорічний показник з 2000 року становить 7 мільйонів гектарів, а це означає тенденцію до зростання.

Пожежі завдають різних збитків. І перш за все мають значний негативний вплив на здоров’я й життя громадян. У 2019 році лісові пожежі в США призвели до 3700 жертв серед цивільного населення, було 17 тисяч постраждалих. Очевидно, що особисті та сімейні трагедії мають і економічний вимір, оскільки від стихійного лиха потерпають цілі громади. Тобто масштабні лісові пожежі впливають і на тих, хто безпосередньо не постраждав від природної катастрофи.

Не можна нехтувати й пошкодженням власності. У 2019 році пожежі завдали 14,8 млрд доларів збитків майну в США. Тенденцію до зростання добре ілюструє той факт, що 8 із 10 найбільших лісових пожеж в історії США сталися за останні чотири роки.

Слід зазначити, що індустрія рекреації в США принесла майже 460 млрд доларів у 2019 році, що становить приблизно 2,1% ВВП країни. А лісові пожежі не тільки унеможливлюють діяльність на відкритому повітрі, але й негативно впливають на туризм. Адже, коли відпочивальникам загрожує небезпека, вони намагаються не наближатися до національних парків, що спричиняє серйозні перебої в роботі готельного бізнесу.

Економічні збитки від згаданих факторів добре ілюструє дослідження, проведене Університетським коледжем Лондона. Науковці підрахували, що лише у 2018 році лісові пожежі в штаті Каліфорнія завдали збитків на 148,5 млрд доларів.

(Origo)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня