Az iráni háború mintegy 40 milliárd dollárjába került az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának
Ezt az előzetes értékelést tartalmazza a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának (CSIS) tanulmánya – írja a CNN.
Mark Kancian, a CSIS vezető tanácsadója szerint az összeg magában foglalja a lőszerköltségeket, a katonai felszerelések elvesztését és megrongálódását, valamint a katonai bázisokban keletkezett károkat. A számítások ugyanakkor nem tartalmazták a működési költségeket, amelyek már bekerültek a 2026-os pénzügyi évre szóló amerikai védelmi költségvetésbe, amely meghaladja az 1 billió dollárt.

A Pentagon mellett más amerikai ügynökségek is többletköltségeket könyvelhettek el. Többek között a Belbiztonsági és a Veteránügyi Minisztérium költött összesen körülbelül 1 milliárd dollárt.
A háború az amerikai fogyasztókra is hatással volt. Az országban a benzin átlagára gallononként a kevesebb mint 3 dollárról több mint 4 dollárra emelkedett a konfliktus időszakának nagy részében. A Brown Egyetem energiafogyasztási adatait követő adatai szerint minden amerikai háztartás átlagosan 253 dollárral többet költött, mint amennyit háború nélkül költött volna.
A harcok miatt a közel-keleti olajszállítás gyakorlatilag csaknem négy hónapra leállt. A Kpler elemző cég értékelése szerint ez idő alatt a világpiacon körülbelül 1,15 milliárd hordó olaj hiány alakult ki.
Az energiaárak emelkedése az inflációt is felgyorsította az Egyesült Államokban. A Munkaügyi Statisztikai Hivatal adatai szerint az éves inflációs ráta az elmúlt három évben először haladta meg a 4%-ot. Az áremelkedés üteme meghaladta az amerikai átlagkeresetek növekedését, ezért áprilisban és májusban a lakosság reáljövedelme lényegében 2023 óta először csökkent.
Iratkozz fel speciálisan erre a célra kialakított Telegram-csatornánkra, melyen teljes egészében megosztjuk cikkeinket! A telefonod háttérben futó üzemmódban fogja betölteni az aktuális híreket, így nem fogsz lemaradni a legfontosabb eseményekről!
Feliratkozás