Україна може використовувати кредит ЄС на китайські компоненти для дронів

Україна може використовувати кредит ЄС на китайські компоненти для дронів

16:04 Липень 15, 2026

Економіка 0 3 хвилини

ЄС дозволив Україні використовувати частину оборонного кредиту на закупівлю компонентів для дронів з Китаю. Київ отримав спеціальний дозвіл на використання траншу в розмірі 6 млрд євро.

Про це повідомило видання Financial Times з посиланням на джерела. Співрозмовники зазначили, що згідно з умовами кредиту, оборонна продукція, що закуповується за кошти ЄС, має в основному надходити з єдиного ринку, з України або від затверджених партнерів, таких як Канада.

Інші союзники можуть отримати право на участь, якщо підпишуть угоду про партнерство у сфері безпеки з ЄС, зроблять внесок у цю програму та нададуть суттєву підтримку Україні. Велика Британія приєдналася до програми в понеділок. Для постачальників, які не входять до цих затверджених категорій, частка компонентів з інших країн у контракті не може перевищувати 35 відсотків. Згідно з регламентом, закупівлі озброєння не повинні «суперечити інтересам безпеки та оборони» ЄС.

Однак у правилах також передбачено виняток. Якщо аналогічну продукцію неможливо достатньо швидко закупити у країн, що відповідають критеріям, або в кількостях, необхідних Україні, Київ може звернутися до Брюсселя за дозволом на їх закупівлю в інших країнах.

За оцінками українських посадовців та західних аналітиків, значна частина електроніки, двигунів, камер, антен, контролерів польоту й інших компонентів для безпілотників, які використовують як Україна, так і росія, виробляється в Китаї. Через це українські виробники дронів також закуповують китайські комплектуючі через офіційні або посередницькі канали.

У 2023 році Китай запровадив експортний контроль щодо окремих моделей безпілотників і компонентів до них, пояснивши це міркуваннями національної безпеки. У 2024–2025 роках ЄС і США розширили санкції проти низки китайських компаній, які, за їхніми даними, сприяли російському військово-промисловому комплексу, постачаючи товари подвійного призначення.

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня