Az EU a kínai export csökkentésének lehetőségeit keresi
Az EU vezetőinek csütörtökön kellett megvitatniuk, hogy a blokknak szüksége van-e új, erősebb kereskedelmi védőmechanizmusokra a kínai export növekedésének megfékezésére, amelyet Brüsszel egzisztenciális fenyegetésnek tekint az európai iparra és munkahelyekre nézve, jelentette az Agence France-Presse.
Az Európai Unióban egyre nagyobb az egyetértés abban, hogy túlságosan függ Kínától, és Brüsszel attól tart, hogy ez sebezhetővé teszi az országot a potenciális gazdasági nyomásokkal és a szállítási sokkokkal szemben.

A blokk árukereskedelmi hiánya tavaly elérte a mintegy 360 milliárd eurót (417 milliárd dollárt), ami azt jelenti, hogy a kínai export messze meghaladta az EU-ba irányuló importot.
Kínával való kereskedelmi kapcsolatunk elérte azt a pontot, ahol újra kell kezdeni. Nem konfrontációra, hanem egyensúlyozásra van szükség – mondta Maroš Šefčovič, az EU kereskedelmi vezetője.
Míg az EU fővárosai egyetértenek a Kínával kapcsolatos probléma általános diagnózisában, a megoldással kapcsolatos álláspontjaik eltérnek.
Az EU kereskedelmi eszköztárának megerősítésének egyik módja egy új mechanizmus létrehozása lehetne ágazati vámok kivetésére, például a vegyi anyagokra vagy a „zöld” iparágakra – Donald Trump elnök politikájának mintájára.
Emmanuel Macron francia elnök a múlt hónapban a „301. szakasz európai megfelelőjének” – Trump által széles körű vámok kivetésére használt kereskedelmi eszköznek – az európai megfelelőjét szorgalmazta, mondván, hogy „Európa szuverenitása forog kockán”.
Németország eddig óvatos álláspontot képviselt, mivel gazdasága jobban ki van téve az esetleges megtorlás kockázatának, míg Spanyolország kínai befektetések megszerzésével próbálta elkerülni a feszültségeket.
Ahogy a kiadvány megjegyzi, Berlin úgy tűnik, a francia álláspont felé hajlik.
Egy német tisztviselő kijelentette, hogy Berlin „nyitott” az új eszközökre, ha szükséges, feltéve, hogy azok „nem konkrét kedvezményezettekre irányulnak”.
A kínai dominanciával kapcsolatos aggodalmak nem korlátozódnak az EU-ra.
Nyugaton egyre nagyobb aggodalomra ad okot Pekingnek a szórakoztatóelektronikai iparban használt ritkaföldfémek piaca feletti felügyelete, és Kína kérdése a G7-országok vezetőinek franciaországi találkozóin is felmerült.
Az igazi vészharang az volt, hogy Kína tavaly exportkorlátozásokat vezetett be a ritkaföldfémekre, ami sokkhullámot váltott ki a globális ellátási láncokban.
Iratkozz fel speciálisan erre a célra kialakított Telegram-csatornánkra, melyen teljes egészében megosztjuk cikkeinket! A telefonod háttérben futó üzemmódban fogja betölteni az aktuális híreket, így nem fogsz lemaradni a legfontosabb eseményekről!
Feliratkozás