Як купити і продати землю в Україні. Ринок землі уже запрацював

Як купити і продати землю в Україні. Ринок землі уже запрацював

12:15 Липень 26, 2021

Економіка 1889 6 хвилин

Magyar

Станом на 23 липня укладено майже 2 тисячі угод про купівлю-продаж земельних ділянок за новим законом, який почав діяти з першого липня.

Розбираємось, якою є процедура купівлі земельної ділянки за новими правилами, де і як купувати землю, які документи потрібно готувати, яка вартість гектара землі та як працює земельний ринок.

Яку землю можна купити?

Нагадуємо, що до 1 липня заборона на продаж діяла виключно на землі сільськогосподарського призначення. А тому після скасування цього мораторію 42 млн га аграрних угідь можна продавати і купувати. Що ж це за землі? Третина із них — це колгоспні паї, розподілені у дев’яностих роках серед працівників. Саме цю землю зараз можна вільно продати або купити. А державні та комунальні сільськогосподарські землі досі перебувають під забороною купівлі-продажу.

Хто має право купувати українську землю?

Це виключно українці як фізичні особи і так буде ще три роки. Для них діє обмеження купівлі до 100 га в одні руки. А з 2024р. купувати землю зможуть і юридичні особи, з обмеженням до 10 тис га в одні руки.

Не зможуть купувати українську землю ті юрособи, встановити кінцевого бенефіціара неможливо, або через реєстрацію в офшорних зонах або власниками яких є громадяни країни-агресора. Банки також не наділені правом купувати землю.

Іноземці отримають право купувати українські землі тільки після того, як буде проведено загальнонаціональний референдум з цього питання. Однак, наразі невідомі терміни, коли він може відбутися. В будь-якому разі, іноземці не матимуть права купувати землю в 50-кілометровій зоні від державного кордону України.

Скільки коштує гектар української землі?

Хоча ціна за земельну ділянку визначається між продавцем і покупцем особисто, однак до 2030-го діятиме мінімальна ціна, яка дорівнюватиме нормативній грошовій оцінці ділянки. Станом на сьогодні, середня нормативна грошова оцінка гектару української землі становить близько 1000 дол за гектар. Про це розповідає Андрій Мартин, проектний менеджер із земельної реформи Офісу реформ Кабміну в коментарі Економічній правді. Дізнатися більш точну нормативно грошову оцінку конкретної ділянки землі можна на сайті Деджгеокадастру.

Мінагрополітики прогнозує, що земля щороку дорожчатиме на 10-15%. Експерти вважають, що після 2024р., коли на ринок увійдуть юрособи, ціна за гектар може зрости до 5-10 тис. Дол.

Як можна оплатити за землю?

Оплатити за землю можна виключно в безготівковій формі та з підтвердженням джерел походження коштів, після чого потрібно сплатити всі податки.

З підтвердженням коштів проблем виникнути не має, так як підійде навіть нотаріально завірена дарча коштів. А обмеження купівлі в одні руки не виключає купівлю пов’язаними особами, головне – підтвердити походження коштів, йдеться у законі.

Як укласти угоду купівлі-продажу землі

Якщо власник хоче продати земельну ділянку, то для укладення угоди йому потрібно звернутися до нотаріуса, який здійснить всі необхідні перевірки, зробить посвідчення договору купівлі продажу та зареєструє перехід права власності на землю.

Перед продажем земельної ділянки варто переконатися, чи інформація про неї міститься в державному земельному кадастрі та реєстрі речових прав. Експертка із земельних питань Елліна Юрченко у коментарі DW пояснює, що після 2025 року така земля перейде у комунальну власність. Тому варто завчасно перевірити реєстрацію ділянки у реєстрах.

Перелік документів для укладення угоди включає: паспорти сторін, їхні ідентифікаційні коди, звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, витяг з Державного реєстру на нерухоме майно або державний акт, витяг з Державного земельного кадастру.

Також перед купівлею ділянки потрібно перевірити у нотаріуса або юриста, чи не порушене переважне право землекористувача на придбання і чи ділянка не є предметом судового спору.

У разі необхідності, безкоштовну правову допомогу може надати Мін’юст, або контактний центр за телефоном 1545.

У Київській школі економіки переконані, що завдяки ринку землі Україна отримає півтора відсотка зростання ВВП, а українці зокрема можливість використовувати землю як заставу під кредитування.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня