В Україні розпочалася нова ера фінансування вищої освіти

В Україні розпочалася нова ера фінансування вищої освіти

10:20 Лютий 7, 2020

Економіка 4702 4 хвилини

Magyar

Міністерство освіти і науки України змінило свій підхід у фінансування вишів. Якщо раніше фінансування залежало від кількості студентів, то тепер будуть враховуватися також регіональний коефіцієнт, залучені інвестиції, міжнародні рейтинги, масштаб і працевлаштування випускників.

Сьогодні МОН цікавить допомога найсильнішим університетам і викладачам. Про це заявив заступник міністра освіти і науки Єгор Стадний. «Протягом десятиліть існувала система, в якій університет отримував гроші за кількість студентів, які там навчаються. Очевидно, коли студентів було дуже багато, наприклад, 2005−2007 років студентів було 2,7 мільйона, і всім було добре. Але коли студентів стало вдвічі менше – 1,3 мільйона, всі різко почали відчувати негаразди цієї системи. Приховані негаразди – це коли ми платимо університету за кількість студентів, і він завжди буде зацікавлений набрати побільше осіб, тримати їх на навчанні (тобто не відраховувати навіть тих, хто заслуговує на це) і випускати. Звідси всі наші проблеми», – зазначає пан Єгор.

Він наголосив, що Міністерство освіти вирішило змінити економіку вищої освіти і поставити інші економічні стимули. Так, уже з самого початку цього року виші мають отримувати кошти у залежності від кількох показників. В тому числі тих, які є результатами їхньої діяльності, – що заслужили, те й отримали.

Першим показником має стати обсяг надходжень до університету від бізнесу та міжнародних грантів на дослідження. Якщо ВУЗ насправді потужний, сильний і має гарну репутацію та фахівців, то може знайти фінансування і від бізнесу, і за допомогою міжнародних грантів, які підуть на дослідження, – а значить, це неодмінний сигнал для держави, що цей виш потрібно фінансово стимулювати, адже він заслуговує на це.

Наступним має враховуватися показник входження закладу вищої освіта до міжнародних рейтингів. Якщо університет увійшов до міжнародного рейтингу, держава буде фінансувати його більше, ніж інших. І це теж логічно і справедливо.

Третій показник – працевлаштування випускників університету, а саме процес отримання посади, яка вимагає кваліфікації вищої освіти. МОН буде застосовувати цей показник вже з 2021 року, а цього року профільне міністерство має розробити відповідну електрона систему моніторингу.

До речі, у цьому році понад 50 університетів втратять частину фінансування, але майже сотня інших або збереже чи отримає більші кошти. Для деяких з них приріст фінансування становитиме до 50 млн гривень на рік.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня