Каста «недоторканих», Або хто такі члени наглядових рад українських державних компаній?

Каста «недоторканих», Або хто такі члени наглядових рад українських державних компаній?

09:03 Лютий 13, 2020

Економіка 4544 5 хвилин

Члени незалежних наглядових рад державних компаній – одні з найбільш високооплачуваних працівників на Україні. Їхні зарплати сягають десятків тисяч доларів у місяць. За що ці люди отримують такі гроші, та які ще у них є преференції?

Для українського держсектору незалежні наглядові ради – це новий тренд. На багатьох держпідприємствах наглядові ради були і раніше, але вони більше нагадували кишеньковий дорадчий орган, члени якого залежали від політичних сил чи певних бізнес груп.

Переломним став 2016 рік, коли Верховна Рада оновила правила управління об’єктами державної та комунальної власності. Ще через два роки парламентарі ухвалили закон про формування незалежних наглядових рад в держбанках.

Нове законодавство поклало початок створенню незалежних наглядових рад на ключових держпідприємствах. Ціль – запобігання політичному втручанню та корупції, розмежування функцій регулятора та власника, впровадження світових стандартів корпоративного управління.

Наразі нові наглядові ради працюють у державних банках, а також у низці державних компаній: «Нафтогазі», «Магістральних трубопроводах України», «Укрзалізниці», «Укренерго», «Укрпошті», «Укргідроенерго», «Адміністрації морських портів України» та «Міжнародному аеропорту «Бориспіль».

Розмір зарплати (базової винагороди) членів наглядової ради державних підприємств визначається постановою Кабінету міністрів і залежить від розміру річного доходу підприємства.

«Середній розмір винагороди членів наглядових рад у більшості державних підприємств становить близько 100 тис грн на місяць, але у найбільших стратегічних компаніях –!Нафтогазі! чи!Укрзалізниці! – винагорода може бути більшою, оскільки їх фінансові показники становлять сотні мільярдів», – зазначає виконавчий директор Офісу реформ Кабміну Антон Ященко. За словами пана Ященка, у середньому член незалежної наглядової ради отримує 1,2 млн грн на рік.

Проте, це не все. Є ще і додаткова винагорода, яку отримують члени наглядових рад. Так, голова наглядової ради має право на додаткову винагороду в розмірі 20%. Члени наглядової ради мають право на додаткову винагороду в розмірі 10% від суми винагороди за участь у роботі комітету наглядової ради і право на відшкодування витрат, пов’язаних з виконанням ними своїх повноважень.

Нещодавно, після резонансного скандалу з високими зарплатами міністрів прем’єр-міністр України доручив Міністерству економіки переглянути зарплати топменеджерів і наглядових рад державних компаній. У розмові з ЕП перший заступник цього міністерства Павло Кухта повідомив, що уряд працює над цим питанням, наразі рішення ще не ухвалені.

На його думку, для керівників компаній у визначенні заробітної плати є сенс запровадити певні «стелі», які б співвідносилися із зарплатами в аналогічних компаніях в Україні та інших країнах і залежали б від показників роботи компаній. Нові правила не повинні дозволяти керівникам виходити за ці «стелі».

«Є випадки зловживань своїми повноваженнями і завищення річних виплат. Можливість для такого завищення існує при розподілі прибутку за результатами року. Керівники знаходять юридичні підстави і зараховують собі частину прибутку як бонуси чи винагороди», – говорить Кухта.

В оплаті роботи членів наглядових рад державних компаній теж є велика різниця, визнає він. Хоча, резюмує чиновник, низьких зарплат у цьому сегменті бути не може: членів наглядових рад наймають рекрутери на ринкових умовах.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня