Що буде з цінами на продукти харчування?

Що буде з цінами на продукти харчування?

09:30 Травень 29, 2022

Економіка 1275 7 хвилин

За останні три місяці в Україні збільшилися темпи інфляції та значно здорожчали продукти харчування. Що буде з цінами на овочі, м’ясо, зернові та олію в Україні та світі?

Зернові та олія

Микола Горбачов, президент Української зернової асоціації заявив, що зерно зросло на 30-40%, передає УНІАН. За його словами, зростання подовжиться. Найбільше подорожчає пшениця і кукурудза, які є традиційними експортними продуктами з України.

Через подорожчання кукурудзи, яка є основою для виробництва комбікормів, подорожчає і м’ясо. Отож, варто очікувати значного подорожчання хліба та продуктів тваринного походження.

В Україні зараз зупинилася більшість заводів, які виробляли соняшникову олію. Крім того, 98 % всієї олії експортувалося через морські порти. Так як Україна є найбільшим експортером у світі соняшникової олії, тому буде істотне підвищення цін на неї в тому числі.

А на міжнародному ринку відчуватиметься дефіцит цього продукту.

Чи буде продовольча криза?

У мінагрополітики запевняють, що в Україні вистачить продовольства на два роки і нам не загрожує продовольча криза. Про це розповідає Тарас Висоцький, заступник міністра агрополітики та продовольства, передає Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Роман Сластьон, генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» говорить про те, що ціни на продукти зростатимуть, але дефіциту продовольства в Україні не буде, передає газета День.

В українських сховищах є достатньо запасів зерна та основних культур. Україна повністю в змозі себе забезпечити основними продуктами харчування. Однак вже зараз помітне зменшення пропозиції овочів на ринку. Все через втрату виробництва на Херсонщині та в Запорізькій області.

Аграрії в інших областях це бачать та намагаються збільшувати посівні площі у себе. Також буде налагоджено імпорт з Європейського союзу. Експерт обгрунтовує зростання цін на продовольство подорожчанням пального та більших витрат на логістику.

Фрукти та овочі, чекаємо нового врожаю

Вже традиційно ціни на фрукти та овочі підвищуються навесні. Однак, цього року подорожчання було більш суттєвим. З початку року, за даними Державної служби статистики, ціни на фрукти та овочі зросли в середньому на 69%.

На приготування традиційного українського борщу на овочі доведеться витратити вдвічі більше, ніж рік тому.

Лідером з вирощування овочів є Херсонська область. За нею йдуть Львівська та Дніпропетровська. Ціни виросли через тимчасову окупацію Херсонської та частини Запорізької областей, звідки вивезення овочів наразі заблоковано, а місцеві фермери вимушені продавати урожай росіянам за безцінь.

Крім вітчизняних овочів, частину овочів імпортують з-за кордону. Однак, через блокування портів, через які завозили овочі та фрукти, дорожчає логістика, зменшується обсяги поставок та виникають затримки через черги на західному кордоні та дефіцит пального.

Ціни почнуть знижуватися тільки після виходу на ринок нового врожаю. А от очікувати дешевих кавунів та динь з Херсону цьогоріч не варто.

Гречку виростимо свою

В Україні очікують подорожчання гречки. Підвищення цін прогнозують до 90 грн за кілограм, передає УНІАН. Ця крупа має внутрішній високий попит, тому дефіцит гречки вже відчувається. Про це розповідає заступниця директора з питань селекції інституту землеробства Олена Костенко.

Половина гречки імпортувалася з РФ через Казахстан, а половину Україна вирощує сама. Фермери відчули дефіцит посівного матеріалу, однак Канада може врятувати ситуацію, так як надасть нашим аграріям 140 т насіння.

Дефіциту солі не буде

Весь минулий тиждень ознаменувався дефіцитом солі через припинення роботи державного підприємства “Артемсіль”. У центрі протидії дезінформації при РНБО запевняють, що дефіциту солі в Україні не буде, а її вартість штучно завищують. Все через великий попит та ажіотаж. Також дезінформацію є те, що виробники ковбас та заводи з консервації буцімто викупили всю сіль. В РНБО пояснюють, що такі виробники використовують імпортну спеціально підготовлено сіль та мають укладені додаткові угоди про постачання солі з-за кордону.

Глобальна продовольча криза почнеться в липні

На світовому ринку нестача українського зерна буде відчутною вже з липня. Микола Сольський, міністр аграрної політики та продовольства України, в інтерв’ю виданню «Голос Америки» сказав, що це і буде початком продовольчої кризи у світі. Країни північної Африки, південно-східної Азії досі споживають раніше сформовані резерви і всі вони чекають на новий урожай. Однак, через дії російських окупантів Україна не тільки не в змозі вивести урожай минулого року, але й не може зібрати та вивести поточний урожай. Україні до осені потрібно терміново експортувати зерно, бо із серпня на елеватори надходитиме хліб нового врожаю.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня