Оплата карткою та зняття готівки за кордоном: умови 15 банків з найбільшою клієнтською базою

Оплата карткою та зняття готівки за кордоном: умови 15 банків з найбільшою клієнтською базою

16:50 Липень 15, 2022

Економіка 5477 23 хвилини

Magyar

Читачі все частіше скаржаться на драконівські комісії, які встановлюють банки за зняття готівки за кордоном, і запевняють, що фінансисти продовжують їх підвищувати. «Мінфін» дізнався, які комісії та ліміти на зняття готівки діють за кордоном і за яким курсом банки списують гроші з гривневих карток під час оплати товарів і послуг за межами України.

Банки, комісія, ліміт, готівка, оплата карткою, валюта, конвертація валют, за кордоном

Так до огляду потрапили: Приватбанк, Ощадбанк, Райффайзен Банк, ПУМБ, Універсал Банк, Альфа-Банк, А-Банк, Укрсиббанк, Укргазбанк, ОТП Банк, Таскомбанк, Восток Банк, Укрексімбанк, Креді Агріколь Банк, Південний. А також «банк у смартфоні» — monobank, який працює на ліцензії Універсал Банку Сергія Тігіпко.

Курси конвертації валют

Із 6 липня Приватбанк встановив ринковий курс обміну валют для всіх безготівкових операцій. Зараз Приват має єдиний курс для оплати карткою за кордоном, а також купівлі та продажу валюти у відділенні банку — 36,63 грн/$.

Такий курс конвертації за картками встановлений на:

  • зняття готівки та переказів у гривні з валютних карток в Україні;
  • усі види операцій за кордоном у валюті з використанням гривневих карток.

Слідом за Приватом карткові курси підвищив monobank та інші великі фінустанови. «Завтра, 6 липня, картковий туризм закінчиться. Багато людей втратить роботу», — написав, коментуючи цю подію, співзасновник monobank у телеграм-каналі. У monobank долар конвертується за курсом 34,50 грн/$.

Довгий час картковий курс валют був суттєво нижчим, ніж той, що пропонували у банківських відділеннях, а тим паче на чорному ринку. Саме це породило так званий «картковий туризм», коли гроші з гривневих карток знімали за кордоном, а потім завозили валюту в Україну і здавали її в обмінники по більш вигідному курсу.

Аби припинити це явище, яке додатково тиснуло на гривню, НБУ скасував обмеження на курси продажу готівкової валюти та операції за картками. Раніше банки не могли підвищувати курс більше, ніж на 10% від офіційного, тобто верхній ліміт залишався на рівні 32,18 грн/$.

Щоправда, багато українських банків і досі зберігають привабливі курси валют для безготівкових операцій. Наприклад, в Укрсиббанку конвертація долара зараз проходить за курсом 32,61 грн/$. Ще два банки з іноземним капіталом — Креді Агріколь Банк та ОТП Банк — здійснюють карткові операції за курсом 32,64 та 32,75 грн/$ відповідно.

Нещодавно Олег Гороховський у своєму телеграм-каналі заявив, що після різкого підвищення курсу у Приваті та mono «карткові туристи» перемістилися до Альфа-Банку (з липня — Сенс Банк), який на той момент «продавав» валюту відносно дешево — 34 грн/$. І поділився скріном, де мобільний застосунок банку став номером один за скачуванням на маркетах.

Втім, більшість українських банків, у тому числі й Альфа-Банк, на даний момент блокують міжнародні перекази у гривнях, якими клієнти намагаються обійти обмеження Нацбанку і обміняти валюту за вигідним курсом. Окрім того, подібним діям запобігають і закордонні сервіси. Наприклад, Wise видає помилку при спробі поповнити рахунок гривнею, Revolut просить підтвердити перетин кордону, сфотографувавши документи.

Боротьба з «картковим туризмом» завершилася збільшенням витрат українських біженців, які щоденно розраховуються картками за кордоном. Особливо коливання курсу відчувається під час подвійної конвертації, якщо гривневою карткою потрібно розрахуватися іншою валютою, ніж євро чи долар.

Та найцікавіше, що деякі банки навіть не готові чітко пояснити клієнтам, за яким курсом здійснюватиметься обмін валюти. ПУМБ публікує лише курс продажу долара — 34,50 грн/$. «Перерахунок інших (відмінних від долара США) валют відбувається за допомогою крос-курсу міжнародної платіжної системи через комерційний курс USD/UAH», — йдеться на сайті банку.

Співробітники ПУМБу розповіли, якщо платити гривневою карткою за кордоном у євро, то слід звертати увагу на платіжну систему картки. Зокрема, якщо Visa конвертує валюту вашої картки відразу в євро, то Mastercard — через долар.

У Райффайзен Банку поділилися свіжими даними лише щодо продажу долара (34,50 грн/$) та євро (34,88 грн/євро). Курс купівлі валюти залежить від платіжної системи, повідомили там.

На гарячій лінії Райфа нам пояснили, що Visa конвертує валюту вашої картки через долар, а Mastercard — через євро. Тому клієнтам банку вигідніше оплачувати покупки в євро картками Mastercard, а в доларі — картками Visa.

Якщо ж подвійної конвертації не уникнути, то картковий курс долара до євро в Райффайзен Банку зараз становить 1,01, а євро до долара — 0,99 (першою вказано валюту, в якій здійснено транзакцію, другою — валюту карткового рахунку).

В Універсал Банку взагалі відмовилися коментувати подробиці конвертації валют та порекомендували клієнтам стежити за курсами на сайті Visa, оскільки банк випускає картки лише цієї платіжної системи.

«Мінфін» порівняв умови конвертації валют у провідних українських банках і зібрав свіжі дані в таблицю. Але варто зазначити, що в деяких банках дата списання коштів може відрізнятись від дати транзакції, як правило, у 2−3 дні, тому не завжди можна дізнатися, за яким конкретно курсом пройде оплата.

Картковий курс конвертації валют (за даними сайта «Мінфін» та контакт-центрів банків станом на 13.07.22)

Назва банкуДолар (купівля/продаж), грн/$Євро (купівля/продаж), грн/€
Приватбанк36,6336,76
Ощадбанк29,25 / 37,2329,36 / 37,23
monobank34,40 / 34,5034,60 / 34,70
Райффайзен Банк— / 34,50— / 34,88
ПУМБ— / 34,50
Універсал БанкКурс валют Visa + комісія банку 3−5%Курс валют Visa + комісія банку 3−5%
Альфа-Банк29,50 / 34,5029,30 / 34,70
А-Банк33,00 / 34,4833,50 / 34,60
Укрсиббанк30,72 / 32,6130,84 / 32,74
Укргазбанк34,30 / 35,4234,80 / 36,15
ОТП Банк29,40 / 32,7529,50 / 33,00
Таскомбанк31,30 / 34,3831,42 / 34,50
Укрексімбанк37,00 / 37,5036,83 / 37,78
Восток Банк29,25 / 34,0029,36 / 34,34
Креді Агріколь Банк31,00 / 32,6431,10 / 32,74

Комісії за конвертацію валют

Карткові курси валют — далеко не все, на що варто звертати увагу під час оплати карткою за кордоном.

Деякі банки скасували додаткові збори в умовах війни. Зокрема, нещодавно про це заявив Райффайзен Банк: «Із 5 липня без комісії здійснюватиметься конвертація і при безготівковій оплаті карткою від Райфу, і при отриманні готівки в банкоматі за кордоном».

Однак третина банків, які потрапили до нашого огляду, за таку послугу стягують комісії. Більшість бере 1% від суми операції за гривневою карткою за кордоном. Саме стільки доведеться заплатити клієнтам Ощадбанку, Восток Банку, Укрексімбанку та Креді Агріколь Банку.

Таскомбанк знімає 1% від суми лише за конвертацію у тверді валюти — долар США, євро, британський фунт стерлінгів, швейцарський франк та польський злотий. За операції з іншими валютами комісія зросте до 2%.

Космічною комісією відзначився ще один банк Сергія Тігіпко — Універсал Банк. Його клієнти змушені платити за пряму конвертацію валюти 3% від суми операції, а за подвійну — 5%.

Комісія за конвертацію валюти (дані контакт-центрів та сайтів банків станом на 13.07.22)

Назва банкуКомісія
ПриватбанкНемає
Ощадбанк1%
monobankНемає
Райффайзен БанкНемає
ПУМБНемає
Універсал Банк3% — пряма конвертація, 5% — подвійна.
Альфа-БанкНемає
А-БанкНемає
УкрсиббанкНемає
УкргазбанкНемає
ОТП БанкНемає
Таскомбанк1% — конвертація твердих валют (USD, EUR, GBP, CHF, PLN), 2% — решти.
Восток БанкБлизько 1%, залежно від картки.
Укрексімбанк1%
Креді Агріколь Банк1%

Умови зняття готівки за кордоном

За рішенням Нацбанку щомісячний ліміт на зняття готівки за кордоном із гривневих рахунків, відкритих в українських банках, становить 50 тис. грн в еквіваленті. З валютних рахунків можна знімати щодня еквівалент 100 тис. грн.

Водночас, деякі банки встановили додаткові обмеження. Наприклад, денний ліміт на отримання готівкової гривні з картки monobank — 25 тис. грн, Альфа-Банку — 20 тис. грн, Універсал Банку і Таскомбанку — 10 тис. грн.

Власники валютних карток Універсал Банку, Укрексімбанку та Укрсиббанку можуть знімати вдвічі менше за денний ліміт НБУ — 50 тис. грн в еквіваленті. Альфа-Банк дозволяє знімати готівкову валюту за кордоном на суму, еквівалентну лише 100 тис. грн на місяць, а не на день. ПУМБ також встановив місячний ліміт — еквівалент 600 тис. грн.

Найвищу комісію за зняття готівки у банкоматах за кордоном серед банків, які потрапили до нашого огляду, стягує Восток Банк за Карткою для виплат — 5%, але мінімум $5. Таскомбанк за картками Класична, PudraCard і Велика п’ятірка бере 4,9% + $3. Не надто відстає від нього й інший банк Сергія Тігіпко — Універсал Банк — 4% + 100 грн/$4 або 4 євро.

Багато банків, зокрема Приватбанк, monobank, Райффайзен Банк та Укрексімбанк, встановили комісію на рівні 2%. Інші пропонують трішки менший відсоток, але з певною фіксованою сумою на додачу. Наприклад, Ощадбанк бере 1,5% + 35 грн, Укргазбанк — 1,5%, але мінімум 5 євро, ОТП Банк — 1,8% + 40 грн/$3 або 3 євро.

Клієнти А-Банк дорожче платять за гривню — 3% від суми операції, а валюта для них обходиться у 2%. Окремі фінустанови беруть вищу комісію за зняття власних коштів саме з кредиток. Зокрема, Креді Агріколь Банк із кредитних карток знімає комісію 2,5−3%, а з дебетових — 1,5% + 30 грн.

Найпривабливіші умови у Таскомбанку діють саме за дебетовими картками Платівка, Platinum та Пенсійна — 1% + $3. ПУМБ також заявив, що з 1 липня комісія за зняття коштів із дебетових карток у банкоматах за кордоном зменшилася до 1% + $1 за курсом НБУ на момент оплати. Проте комісія за кредитками залишилася незмінною — 1,5% + $4.

Альфа-Банк також стягує більшу комісію з кредиток, навіть якщо клієнт знімає власні кошти — 2%, але мінімум 25 грн проти 1,5% + 20 грн для дебетових карток. Щоправда, у службі підтримки Альфа-Банку запевняють, що можна знімати готівку взагалі безкоштовно від 30 до 50 тис. грн на місяць, якщо не перевищувати ліміти банку та кожної з карток — Cameleon, White, Black чи Graphite.

Вигідно отримати готівку за кордоном можуть власники карток Укрсиббанку — 0,9%, але мінімум 35 грн. Проте за умови, що операція здійснюватиметься у банкоматах банків-партнерів. Це члени фінансової групи BNP Paribas Group, об’єднання Global ATM Alliance та Deutsche Bank. Якщо знімати кошти в інших банках, доведеться заплатити 1,8% від суми, але мінімум 35 грн.

Що стосується кредитних коштів, фактично кожен другий банк зараз відмовляється від кредитного ліміту за кордоном. У контакт-центрах Восток Банку та Універсал Банку заявили, що зовсім не мають кредиток. Решта банків, які готові кредитувати українських переселенців, переважно беруть комісію від 3% до 5% за «готівку в кредит». Тільки ПУМБ заявив, що не стягує додаткову комісію за зняття кредитних коштів.

Важливо також знати, що банки під час операції часто блокують більшу суму, ніж списують. Це дозволяє уникнути курсових ризиків, оскільки комісія може стягуватися протягом 3 днів після проведення операції. В Укргазбанку попередили, що блокують 3% від суми операції, а в Ощадбанку — 10%. Залишок потім повертається на картку.

Умови зняття готівки за кордоном (дані контакт-центрів та сайтів банків станом на 13.07.22)

Назва банкуКомісіяЛімітиДодаткові умови
Приватбанк2%Гривневий рахунок — до 50 тис. грн на місяць, валютний — до 100 тис. грн на добу в еквіваленті.Зняття кредитних коштів: до 1 тис. грн — від 7 до 47 грн, понад 1 тис. грн — 4% від суми операції.
Ощадбанк1,5% + 35 грн (для власних і кредитних коштів).Гривневий рахунок — до 50 тис. грн на місяць, валютний — до 100 тис. грн на добу в еквіваленті.Додатково блокується 10% від суми операції — це курсова різниця, яка може виникнути.
monobank2%Гривневий рахунок — до 25 тис. грн на добу та 50 тис. грн на місяць, валютний — до 100 тис. грн на добу в еквіваленті.Зняття кредитних коштів — 4% від суми.
Райффайзен Банк2% (окрім власників преміальних пакетів Prestige та Exclusive)Гривневий рахунок — до 50 тис. грн на місяць, валютний — до 100 тис. грн на добу в еквіваленті.Зняття кредитних коштів — треба перевіряти, за якою карткою доступно. Наприклад, Хочу картка — 3% + 33 грн.
ПУМБ1% + $1 — для дебетових карток, 1,5% + $4 — кредитна картка Все Можу.Гривневий рахунок — до 50 тис. грн на місяць, валютний — до 100 тис. грн на добу в еквіваленті. Але не більше 600 тис. грн/міс. в іноземній валюті.Зняття кредитних коштів — без комісії.
Універсал Банк4% + 100 грн/$4 або 4 євроГривневий рахунок — до 10 тис. грн на добу та 50 тис. грн на місяць, валютний — до 10 тис. грн на добу та 50 тис. грн на місяць в еквіваленті.Кредитних карток немає.
Альфа-Банк1,5% + 20 грн — для дебетових карток; 2%, але мінімум 25 грн — для кредитних (якщо перевищений ліміт).

Безкоштовно можна зняти кошти від 30 до 50 тис. грн на місяць (ліміт банку) — залежно від картки: Cameleon, White, Black, Graphite.
Гривневий рахунок — до 20 тис. грн на добу та 50 тис. грн на місяць, валютний — до 20 тис. грн на добу та 100 тис. грн на місяць в еквіваленті.Зняття кредитних коштів не передбачено.
А-Банк3% — гривнева картка, 2% — валютна.Гривневий рахунок — до 50 тис. грн на місяць, валютний — до 100 тис. грн на добу в еквіваленті.Зняття кредитних коштів: до 1 тис. грн — від 7 до 47 грн, понад 1 тис. грн — 4% від суми операції.
Укрсиббанк0,9%, але мінімум 35 грн — у банкоматах банків-членів фінансової групи BNP Paribas Group, об’єднання Global ATM Alliance та Deutsche Bank.
1,8%, але мінімум 35 грн — в інших банках.
За картками All Inclusive рівня De Luxe безкоштовно можна знімати до 40 тис. грн/$4 тис. або 3 тис. євро на місяць у банках- партнерах.
Гривневий рахунок — до 50 тис. грн на місяць, валютний — до 50 тис. грн на добу в еквіваленті.

Зняття кредитних коштів не передбачено.

Укргазбанк1,5%, але мінімум 5 євро. Винятки: пакет Вояж Драйв — комісія буде починаючи з другої операції за добу; пакети Еко-Гаманець та Easy Card — послуга не передбачена.

Гривневий рахунок — до 50 тис. грн на місяць, валютний — до 100 тис. грн на місяць в еквіваленті.

Додатково блокується 3% від суми операції — це курсова різниця, яка може виникнути.
Необхідно повідомляти банк про виїзд за кордон, щоб уникнути блокування картки.
Зняття кредитних коштів передбачено пакетом Еко-кредитка — 2,99%, але мінімум 5 євро; Premier-картка та Крок на зустріч — 5%, але мінімум 5 євро.
ОТП Банк1,8% + 40 грн/$3 або євро.Гривневий рахунок — до 50 тис. грн на місяць, валютний — до 100 тис. грн на місяць в еквіваленті.Зняття кредитних коштів — 4% + 32 грн.
Таскомбанк1% + $3 — Платівка, Пенсійна і Platinum; 1,5% + $3 — Просто Картка; 3,5% + $3 — Lime Card; 4,9% + $3 — Класична, PudraCard і Велика п’ятірка.Гривневий рахунок — до 10 тис. грн на добу та 50 тис. грн на місяць, валютний — до 100 тис. грн на місяць в еквіваленті.Зняття кредитних коштів — 4,9% + $3.
Восток Банк2%, але мінімум $5. Виняток: Картка для виплат + — 5%, але мінімум $5.Гривневий рахунок — до 50 тис. грн на місяць, валютний — до 100 тис. грн на добу в еквіваленті.Кредитних карток немає.
Укрексімбанк2%Гривневий рахунок — до 50 тис. грн на місяць, валютний — до 50 тис. грн на місяць в еквіваленті.Зняття кредитних коштів не передбачено.
Креді Агріколь Банк1,5% + 30 грн. Виняток: Voyage, La Force та Sommelier — без комісії, якщо основна картка до рахунку.
Для кредитних карток: Sommelier — 2,5%; La Force — 3%.
Гривневий рахунок — до 50 тис. грн на місяць, валютний — до 100 тис. грн на добу в еквіваленті.Зняття кредитних коштів не передбачено.

Джерело

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня