Оподаткування українців у ЄС та продовження статусу захисту біженців

Оподаткування українців у ЄС та продовження статусу захисту біженців

16:30 Жовтень 18, 2022

Економіка 2754 7 хвилин

Єврокомісія прийняла рішення щодо продовження ще на один рік правил прийому та захисту українських біженців. Директива діятиме до березня 2024 р.

Наразі в країнах ЄС під тимчасовим захистом перебувають близько 4,2 мільйони українців. Про це розповіла Ілва Йоганссон, єврокомісар із внутрішніх справ, передає «Економічнаа правда».

Після початку російського вторгнення в Україну, країни Європейського союзу почали приймати біженців, які потребують захисту в ЄС. При цьому, українські громадяни отримують права на соціальні виплати, медицину, освіту, житло, дозвіл на роботу та їм не потрібно проходити тривалу процедуру надання притулку.

А що з оподаткуванням?

У серпні спливло півроку з моменту, коли перші біженці виїхали з України. Якщо людина проживає в країні ЄС більше ніж півроку або 183 дні, то для неї настає статус податкового резидента. Для кожної країни умови отримання статусу податкового резидента відрізняються, але крім тривалого перебування, умовою також є наявність власного або орендованого житла, тісні сімейні та економічні зв’язки, та якщо людина має у країні центр діяльності, життєвих чи економічних інтересів. Це пояснює Ольга Черевко, керівна партнерка юридичної компанії GLS.

Після настання податкового резиденства, українцям, які продовжують працювати на вітчизняні компанії, доведеться платити податки в бюджети обох країн.

На іноземців, які проживають і працевлаштовані в Україні, таке правило також поширюється. Відтак, для українців виникає обов’язок платити податки державі постійного проживання, навіть без зміни громадянства чи отримання якогось іншого статусу.

Податкова резиденство та громадянство — два незалежні поняття. Людина, яка приміром виїхала до Німеччини, може стати податковим резидентом цієї країни без отримання там громадянства. Тому у неї виникає обов’язок сплачувати податки на всі доходи, які людина отримує з інших країн, навіть з України. Про це розповідає Віталій Смердов, директор Палати податкових консультантів у коментарі Економічна правда.

Скільки доведеться заплатити переселенцям?

Після набуття статусу податкового резиденства, переселенець повинен заплатити податкові ставки, які визначені у його країні перебування. Зазвичай, у країнах ЄС ставки оподаткування для фізосіб набагато вищі, часто перевищують половину доходу. При цьому, чим більше людина заробляє, тим більший процент потрібно сплатити.

Якщо українець проігнорує вимоги податкової щодо необхідності сплати податків, то такій особі в ЄС загрожує кримінальна відповідальність та штрафи.

Як дізнатися, що я податковий резидент?

Українець, який перебуває за кордоном понад півроку, може навіть не здогадуватися про те, що податкова країни перебування визначила його своїм податковим президентом. Адже, податковий період, за який потрібно сплатити податки, триває рік. Це означає, що претензію про необхідність сплачувати податки податковий орган надасть людині вже у наступному, 2023 році.

Звідки в ЄС знають про українські доходи?

Наразі, іноземні податківці мають доступ до інформації, яка стосується продажу українцями свого майна закордону. Наприклад, продаж автомобіля.

Щодо заробітної плати, яку українські біженці отримують на рахунки українських банків, то ця інформація наразі для іноземних податкових органів недоступна.

Українська податкова обмінюватимуться інформацією з європейськими

Однак, з 19 серпня Україна приєдналася до CRS – багатосторонньої угоди щодо автоматичного обміну податковою інформацією.

Після імплементації на рівні уряду та Верховної ради, CRS запрацює та призведе до того, що українська податкова обмінюватимуться в автоматичному режимі інформацією про тих українців, які стали резидентами інших країн. Наразі такий обмін відбувається на основі багатосторонніх та двосторонні договорів між країнами, а надання інформації — тільки за запитами.

Як пояснює Черевко, Україна вважає податковими резидентами всіх українців, навіть тих, які перебувають за кордоном, якщо вони не пройшли процедуру виходу з податкового резиденства України. Тому, навіть коли CRS запрацює, Україна не буде видавати інформацію про таких осіб, а тому українцям імовірно вдасться уникнути подвійного оподаткування.

Що робити, щоб не платити податки двічі?

Якщо українець має намір бути виключно податковим резидентом України, то, щоб не потрапити під податковий контроль іншої країни, потрібно кожні півроку змінювати країну тимчасового перебування. Відтак, податкові органи не зможуть претендувати на стягнення податків у ЄС.

Якщо такий варіант не підходить, то потрібно збирати документи, які підтвердять наявність центру економічних інтересів в Україні. До таких документів належать: довідки про сплату податків в Україні, сертифікат податкового резидента України, прописка в Україні, підтвердження наявності ФОП, рахунків в українських банках, довідки про відвідування дитиною освітніх закладів в Україні та квитанції про сплату комуналки.

Цього пакету документів має вистачити, щоб принаймні не платити подвійні податки за 2022р. Наступного року, як пояснює Володимир Місечко, керівний партнер адвокатського об’єднання „Місечко та партнери”, українські біженці будуть змушені сплачувати податки в країні свого постійного проживання.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня