У скільки обходиться війна росії в Україні?
За минулий рік загальні світові витрати на війну сягнули нового рекорду і склали 2,24 трлн дол. Незважаючи на те, що США залишається лідером по військових витратах, найбільше вони зросли саме в Європі. Зростання витрат на 13% за рік є найстрімкішим за останні 30 років. Таке різке зростання витрат було зумовлене передусім витратами України та рф.
Згідно з дослідженням Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), Україна збільшила свої військові витрати у 2022р. на 640 %. В грошовому еквіваленті сума витрат на війну сягнула 44 млрд дол. Такий стрімкий приріст військових витрат країни є найвищим серед колись зафіксованих у дослідженнях інституту, передає Економічна правда.
Через збільшення витрат на оборону та пов’язані з війною збитки для економіки України, військовий тягар сягнув 34% ВВП у 2022р. Тоді як роком раніше цей показник складав 3,2 %.
Україна на третьому місці у світі за імпортом озброєння
Україна увійшла у трійку країн світу, які імпортують найбільше озброєнь. В цьому рейтингу вона поступається тільки Катару та Індії., передає РБК-Україна.
росії війна обходиться дорожче, ніж планували
В інституті підрахували, що росія минулого року витратила на 9,2 % більше, що в сумарному еквіваленті склало 86,4 млрд дол. Ці витрати у частці ВВП країни склали 4,1%. Для порівняння, у 2022р. військової витрати росії склали 3,7% ВВП.
Витрати росії на національну оборону у номінальному вираженні вже на 34% більші, ніж закладали до бюджетів, розписуючи їх у 2021р. Директор програми військових витрат та виробництва озброєнь SIPRI доктор Люсі Беро-Судро сказала, що така різниця між плановими та фактичними витратами росії свідчить про те, що війна обходиться їй набагато дорожче ніж вона очікувала, передає РБК-Україна.
Виснажлива війна можлива, відчутний прогрес на полі бою – ні
Видання The Economist повідомляє, що росія зможе витримати виснажливу тривалу війну з Україною. Однак, змінити ситуацію на полі бою та інтенсифікувати конфлікт Москва імовірно не зможе, за оцінками авторів видання.
Гроші на війну – не проблема для РФ – The Economist
Тим не менше, росія має ще багато можливостей фінансувати свою економіку та війну. Близько 10 % ВВП країни знаходиться у російському суверенному фонді, а це 150 млрд дол. Хоча минулого року цей фонд і скоротився на 30 млрд, однак за рахунок небувало прибуткового експорту вуглеводнів у минулому році, російські енергетичні компанії володіють великою кількістю грошей, які їм потрібно десь розмістити. З іншого боку, російські фінансові інститути мають достатньо активів, щоб покрити дефіцит бюджету. Простими словами, гроші для росії не є перепоною для військових дій. За оцінками авторів, війна росії в Україні коштує їй лише 3% ВВП, що є меншим навіть за те, скільки США витратили на війну в Кореї.
Виробляють більше зброї
росія нарощує виробництво зброї, а Дмитро Медведєв нещодавно заявив про план виготовити півтори тисячі сучасних танків у 2023р. Деякі заводи працюють цілодобово, виробники щедро кредитуються, а виробництво готових металевих виробів, згідно з офіційною статистикою, у січні та лютому було на 20% вище, ніж рік тому.
Очікуваного падіння економіки рф не сталося
російська економіка показала падіння реального ВВП минулого року лише на 2-3 %. А це набагато менше, ніж передбачали багато експертів падіння на 10-15 %.
Санкції до одного місця?
Незважаючи на широкий спектр санкцій, накладений на рф, остання продовжує імпортувати майже стільки ж, як і до них. Змінилися торгові партнери, і замість заходу росія вдвічі більше торгує з Китаєм, а також для обходу санкцій різко виріс імпорт з третіх країн абсолютно всіх товарів. Про це пише РБК-Україна. Однак, санкції значно сильніше вплинули на експорт, адже доходи від продажу нафти у березні були на 43% меншими, ніж рік тому.
Оксана Чопак
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися