Що буде з курсом гривні після лібералізації валютних обмежень?

Що буде з курсом гривні після лібералізації валютних обмежень?

08:30 Липень 28, 2023

Економіка 550 4 хвилини

27 липня НБУ вперше за рік знизив облікову ставку. Які зміни чекають на валютний ринок в Україні у найближчому майбутньому, яким шляхом піде регулятор і що чекати від курсу валют?

Облікову ставку вдалося знизити раніше, ніж прогнозувалося завдяки стрімкому зниженню інфляції, стійкий ситуації на валютному ринку, високому рівні міжнародних резервів та росту привабливості гривневих активів, зазначають в НБУ.

У червні минулого року НБУ рвзко підвищив облікову ставку з 10% до 25%. Тепер її знижено на пункти – до 22%. Згідно з макро прогнозом Нацбанку, в подальшому очікується поступове зниження облікової ставки.

Повернення до гнучкого курсу валют буде

Нещодавно Нацбанк представив свою Стратегію пом’якшення валютних обмежень, що передбачає поступовий перехід до валютної лібералізації в Україні та гнучкого курсу валют. НБУ ставить за мету мінімізувати множинні курси, лібералізувати торгові операції та сприяти кредитам та інвестиціям. Обмеження будуть зніматися в кілька етапів.

Як розповіли Юрій Гелетій та Сергій Ніколайчук, заступники голови НБУ, після скасування частини валютних обмежень різниця між готівковим та офіційним курсами буде низькою. Про це пише РБК-Україна із посиланням на Bloomberg.

В інтерв’ю Укрінформу заступник голови національного банку України Сергій Ніколайчук повідомив про те, що Україна може відмовитися від фіксованого курсу гривні до долара ще до закінчення війни. Він зауважив, що така зміна не означатиме, що НБУ перестане контролювати валютний ринок. Відтак, Нацбанк і надалі буде присутнім на ринку з інтервенціями, передає РБК-Україна.

Чи будуть змінювати офіційний курс?

Офіційний курс долара на тлі підсилення гривні наразі немає жодних підстав для зміни. Ніколайчук говорить про те, що наразі немає жодних підстав для переприв’язки офіційного курсу в той чи інший бік. Однак, коли ми перейдемо до гнучкого курсоутворення, то очевидно, що такий перехід потягне за собою гнучкість офіційного обмінного курсу. Таким чином, курс буде визначатися на ринковій основі за підсумками операції на міжбанківському ринку. Нацбанк тільки підтримуватиме ринок, обмежуючи суттєві коливання. За такого режиму курс буде то послаблюватися, то зміцнюватися.

Головним чинником, який загрожує курсові стійкості в Україні є непередбачуваність наслідків війни. Через нього погіршується очікування і саме через це Нацбанк змушений дотримуватися жорсткої монетарної політики, щоб нівелювати його вплив.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня