Підвищення акцизів на сигарети та пальне

Підвищення акцизів на сигарети та пальне

10:04 Березень 25, 2024

Економіка 361 6 хвилин

Кабінет Міністрів України зареєстрував у Верховній Раді проект закону №11090 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби”, як повідомляє РБК-Україна за інформацією від уряду.

Ця ініціатива спрямована на гармонізацію українського законодавства із вимогами Європейського Союзу. З 2018 року в Україні діє план, згідно з яким акциз на тютюнові вироби має зростати на 20% щороку. Метою цього плану було досягнення до 2025 року вимог Директиви ЄС, згідно з якою мінімальне акцизне податкове зобов’язання повинно становити не менше ніж 90 євро за 1000 штук сигарет.

Проте через девальвацію, спричинену війною, у 2025 році планується, що акциз на сигарети досягне лише 70 євро, що є нижче встановленого ЄС рівня. Тому уряд пропонує переглянути ставки акцизного податку, щоб до 2028 року досягти мінімального рівня, передбаченого директивою ЄС.

Відповідно до рекомендацій Міжнародного валютного фонду у рамках програми Extended Fund Facility (EFF), а також згідно з Національною стратегією доходів, було запропоновано вираження у євро ставок акцизного податку на тютюнові вироби.

Реалізація законопроекту №11090 забезпечить збільшення додаткових надходжень до державного бюджету України, що особливо важливо для підтримки сектора оборони та безпеки країни. Очікується, що у 2025 році це принесе додатково 612 млн грн, у 2026 році – 5,001 млрд грн, у 2027 році – 9,379 млрд грн, а у 2028 році – 13,852 млрд грн.

Уряд також очікує, що реалізація цього законопроекту матиме значний соціальний ефект, зокрема, сприятиме зменшенню споживання сигарет українцями, зниженню рівня захворюваності на серцево-судинні захворювання та збільшенню тривалості життя населення.

Дорогі сигарети стануть ще дорожчими

Економічні експерти також виступають за збільшення адвалорної ставки акцизного податку на тютюнові вироби з поточних 12%, з метою усунення дисбалансу між оподаткуванням дорогих та дешевих сигарет. Про це інформує РБК-Україна, посилаючись на Віталія Кулика, директора Центру досліджень проблем громадянського суспільства. Кулик наголошує, що в Україні з 2013 року, коли уряд Миколи Азарова знизив адвалорну ставку з 25% до 12%, бюджет недоотримав понад 100 млрд гривень.

Денис Безлюдько, економічний експерт, підкреслює, що попит на преміум-сегмент тютюнових виробів залишається нееластичним, тому збільшення акцизу не змінить споживчі звички заможних курців, але забезпечить додаткові надходження до державного бюджету. Втім, зазначається, що з 2013 року в Україні не було внесено до Верховної Ради законопроєктів, які б спрямовували на збільшення адвалорної ставки акцизу.

Наразі в Україні діє система акцизного оподаткування тютюнових виробів, що включає мінімальне акцизне зобов’язання, специфічну та адвалорну ставки. Експерти наголошують на важливості гармонізації української адвалорної ставки з європейськими стандартами, де ставки варіюються від 25% до 50%.

Акцизи на пальне також підуть вгору

Кабінет Міністрів України підтримав законопроєкт, що передбачає поступове підвищення акцизного податку на пальне, як повідомляє пресслужба Міністерства фінансів. Ця ініціатива має на меті наблизити українське законодавство до стандартів Європейського Союзу.

Законопроєкт “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо наближення законодавства України до законодавства Європейського Союзу щодо акцизного податку” передбачає збільшення ставок акцизу для різних видів пального. Зокрема, наразі ставки встановлені на рівні: 213,5 євро за 1000 літрів для бензину, 139,5 євро для дизельного палива, 52 євро для автогазу та 162 євро для альтернативного палива. Пропонується піднімати ці ставки щороку до 2027 року включно.

За даними Міністерства фінансів, реалізація цього законопроєкту має забезпечити значні додаткові надходження до держбюджету вже у другому півріччі 2024 року. Очікується, що від реалізації пального буде отримано додатково приблизно 1,6 млрд грн щомісяця, в тому числі 1,3 млрд грн від акцизного податку та 292 млн грн від податку на додану вартість. Також передбачається отримання додаткових 4,5 млн грн на місяць від операцій з реалізації проміжних продуктів через акцизний податок.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня