НБУ змінив правила на ринку курсів валют. Що буде з доларом?
У п’ятницю ввечері Нацбанк оголосив про зняття обмеження, яким регулювався курс валют, який у себе встановлювали банки. Від курсу НБУ такий курс не мав відхилятися більше, ніж на 10%.
Зміни торкнуться українців за кордоном
Зміни стосуються зокрема, зняття обмежень банків щодо встановлення курсу, за яким списуються кошти за гривневими картками за кордоном. А також зменшення ліміту зі 100 до 50 тисяч гривень на місяць в еквіваленті для зняття готівки за кордоном з гривневих рахунків.
При цьому, в безготівковому сегменті, де проводиться найбільше операцій імпортерами та експортеами, правила залишаються незмінними. Банки й надалі мають проводити купівлю-продаж валюти в чітко визначеному діапазоні і в прив’язці до курсу НБУ.
З валютних рахунків, які відкриті в українських банках, можна буде й надалі знімати кошти в межах ліміту 100 тис грн щодня.
Оплачувати за товари, роботи і послуги за кордоном платіжними картками дозволено і надалі без обмежень.
Під час війни відпускати курс надто ризиковано – екcперт
Три дні перед зняттям обмежень, інвестиійний банкір Сергій Фурса в коментарі Фактам заявляв, що плаваючий курс може не повернутися найближчими місяцями. Експерт висловив думку, що НБУ не буде відпускати валюти у вільне плавання доти, доки не буде усунуто ризики різкого падіння курсу гривні. “З урахуванням військової ситуації все має бути зрозуміло і ризики мінімізовані, тоді це й будуть запроваджувати”, – сказав експерт.
Лідквідність банків підвищиться. Коливання валют зменшиться?
Заступник голови НБУ Юрій Гелетій вважає, що такий підхід зменшить коливання на готівковому ринку валют, а також підвищить ліквідність (можливість заробляти більше) легальним суб’єктам ринку, передає Факти.
В НБУ вважають, що таким чином захистять міжародні резерви України, знизять непродуктивний відтік капіталу і унеможливлять спекуляції та обхід діючих валютних обмежень в Україні.
Кирило Шевченко, голова НБУ, 17 травня заговорив про те, що НБУ хоче повернути плаваючий курс валют, щоб підвищити стабільність економіки.
Що буде із доларом?
Олексій Кущ, економіст і фінансовий аналітик вважає, що здешевелення долара на світовому ринку очікувати не варто, адже Федеральна резервна система США змінила свою монетарну політику щодо зеленого.
Девальвація гривні не за горами?
За словами економічного експерта Олександра Хмелевського, відпускати валютний курс, тобто лібералізувати валютний ринок в умовах війни є дуже небезпечно. Зараз НБУ активно друкує кошти, щоб покривати дефіцит держбюджету, так як іншого варіанту немає. А через скасування валютних обмежень, буде конвертаація грошової емісії та її вивдення за кордон. Так було у 2014-2015рр, коли гривня знецінилася втричі.
В умовах, коли банки не мали права продавати валюту фізособам, мали обмеження щодо встановлення курсу, пункти обміну продовжували торгувати валютою за курсом, на який ніякий НБУ не впливав. Звісно, банки в таких умовах не конкуренти з обмінниками. І замість того, щоб навести порядок з обмінниками, НБУ зняв обмеження курсу продажу готівкої валюти для банків, – наголосив Олександр Хмелевський в коментарі Слово і діло.
Експерт вважає, що це негативно вплине на економіку, так як відтепер у нас буде два курси – один для фізосіб, інший – для компаній. Різниця між ними вже сягає 15%, що створює передумови для різного роду маніпуляцій та сірих схем. Крім цього, це призведе до девальваціх гривні і підвищення цін на товари, адже магазини будуть заклади саме готівковий курс в ціну товарів, а не офіційний.
Михайло Демків, аналітик групи ICU вважає, що наближення карткового курсу до готівкового суттєво зменшить “картковий туризм”. А незмінність офіційного курсу грає не на руку експортерам та гравцям ринку IT, які змушені продавати валюту за курсом, який значно нижчий за готівковий.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися